| YellowAngel a întrebat:

Pot sa folosesc sprei paralizant impotriva cainilor?

44 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce sa folosesti asa ceva?

| YellowAngel explică (pentru RAY):

Pai ce as putea folosi impotriva lor?

| RAY a răspuns (pentru YellowAngel):

Si ei sunt fiinte ca si noi,simt durere,iubire, afectiune, frica, un caine nu ataca daca nu sunt atacati, cu spray o sa le enervezi si toti o sa te ataca

| YellowAngel explică (pentru RAY):

Omule, tu stii despre ce vorbesti. Unde traiesti? Pe Marte cumva?
Te ataca si latra fara nici macar sa te uiti la ei sau sa le faci ceva si sa fii cea mai calma persoana.

| RAY a răspuns (pentru YellowAngel):

Ai gresit persoana

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

E n-ataca...ia sa le fie foame si sa fie turbati de caldura, sa vezi cum sar fara sa te uiti la ei pe tine.

| relian a răspuns (pentru RAY):

Serios,te pricepi si la cani acumlaughing asa stii tu sau ti-a spus cineva ca un caine nu te ataca din senin.Probabil nu ai avut dea face cu caini. Orice caine asa mai mare poti sa treci linistit, nici sa nu-l bagi in seama, o sa te bage el pe tine in schimb laughing Vorba ei tu traiesti pe alta planeta

| RAY a răspuns (pentru relian):

Sa stii ca un caine recunoaste un om bun si pisicile, nu ai decat sa razi aiurea fara motiv, ai o stare euforica irationala

| relian a răspuns (pentru RAY):

Cainele cu noaste un om bun spui? Esti tare, daca esti in fata calculatorului normal ca esti om bun.Tu esti un soarece de casa, niciodata nu ai scos capu in lume sa vezi realitatea.Stai acolo ca e bine, traieste in lumea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru RAY):

Ai gresit frate, cainele simte daca iti este frica si atunci te ataca, sau uni cani.Dar sunt foarte multi cani maidanezi care te ataca indiferent ce faci tu, ca nu-i bagi in seama, cai bagi sau ca incerci sai ocolesti.Sunt canii fara nici un simt laughing sar pe tine asa aiurea.Am patit-o eu de cateva ori, odata chiar iarna, au sarit pe mine o haita, deci sareau sa muste nu gluma, am ramas cu un deget cu ligament intins de la aia.Altadata unu m-a intepat aproape de genunchi fara sa il baga macar in seama, pur si simpla a venit lateral si asa din fuga mai incoltit.Ce spun eu este ce se intampla.Dar tu daca stai pe net ma si mira cum de nu auzi nimic.Ori nu citesti stiri ori te uiti numai pe tpu.De copilu ala omorat de cani nu ai auzit? Sa inteleg copilu ala era un om rau? Hai daca tot ai bagat din astea ca simt caini daca esti bun sau rau.Si pe cati nu au atacat.Ori vrei sa spui copilu ala s-a dus sa le dea cainilor peste bot si aia sau aparat laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru YellowAngel):

A nu se interpreta ca si compliment!

| RAY a răspuns:

Shuriken nu stiu unde stai tu dar la mine in Timisoara nu sunt caini vagabonzi, si daca sunt sunt luati rapid de cei care se ocupa de asa ceva, nu inteleg ce e cu ura indreptata spre caini vagabonzi, nu toti sunt rai, nu toti musca, daca ar fi rai nimeni nu le ar adopta in primul rand si al dolea rand sunt en cazuri de caini care sunt mai afectosi chiar si decat omul

relian baiete fara jigniri, eu nu te am jignit, se vede lipsa ta de educatie si de cei 7 ani lipsa de acasa,omule sunt caini mult mai buni ca oameni,in fapt intre persoane ca tine si un caine as alege un caine oricand,faza cu soricel de casa vezi ca habar nu ai de ceea ce vorbesti,un soarece fiind mamifer el mai mereu e afara si un soarece are mare parte din adn nostru, ce gluma proasta ai facut, soarece de casa e clar ca la ora de biologie nu ai trecut in viata asta, desteptule soareci sunt folositi in en cercetari stiintifice, sunt inteligenti, rapizi, sociali

| relian a răspuns:

Una intrebi si astia alta raspud laughing te minunezi.E ok sa folosesti,daca rezolva un om fi sigura ca poate rezolva un caine foarte usor.
Vad ca tu intrebi una,unia deja o dau in SF-uri laughing pai si daca nu poti evita un caine mare ce faci? La-sai ca nu stiu pe ce plante sunt, ai spus bine asta. Sunt si cani vagabonzi, mai ales aia te musca fara sa stii macar, dar ce sa spui la unia care stau probabil numa in fata calculatorului, ori au vazut cani numai la tv laughing

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

laughing omule du-te si dormi ca esti obosit probabil. Dupa tine daca iti apare un caine in fata si se da la tine ce faci? Ba tu ori esti dus de acasa ori esti pro...st hai ca tu in tampenia ta poate faci ceva, dar ce face o femeie? Te apuci sa spui numa cretinatati, cred ca nici macar nu citesti ce scrii.
A spus fata ca vrea spray sa mearga sa dea intentionat pe caini? Du-te ba si te spala pe dinti, uitate in oglinda, dati cativa pumni in cap si baga-te iar la somn ca esti praf sincer.Voi faceti umbra de pomana pamantului, v-ati nascut degeaba laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Poate eu sunt prost dar pe tine tot relian te cheama.

| Sofer a răspuns:

Fugi de ei sa nu muște.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu are aproape nici un efect (propriexperienta). Mai bine folosesti unul cu piper si vei avea succes

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns:

Ce ai cu ei? sad

| YellowAngel explică (pentru BuLaNNNeL):

Pai cand te latra unul mare si urat de are sa sara pe tine. Vrei sa ma iau la bataie cu el, nu?

| RAY a răspuns (pentru YellowAngel):

Exista protectia animalelor care se ocupa de ei daca sunt caini vagabonzi, deci nu cred ca chiar ataca asa de nebuni, daca sunt a cuiva suna la politie si o sa primeasca amenda, nu traim in jungla, e o tara aflata in UE

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru YellowAngel):

Daca latra nu mușcă happy. Aia de vin furiș, aia mușcă. Te mușcă sau încearcă, doar în momentul în care îi ataci si tu pe ei sau daca-ti simt frica. Tot ce trebuie sa faci când te latră un caine si vine spre tine este: in primul rand sa rămâi calm (ca el simte daca ti-e frică, iar frica o percepe ca pe o dominare) si sa te întorci cu fața la el, fără să fugi, tipi. Va lătra și va pleca.

| YellowAngel explică (pentru RAY):

Cand mai vine un stapan care are Dog German sau ceva asemanator de cantareste mai mult decat mine si il tine bara botnita si lesa...
Si gand mai si latra, te ingrozeste :-(
Ideea e ca nu sport, si in tara aceasta de **** nu prea te ajuta chiar daca sunt legi.

| RAY a răspuns (pentru YellowAngel):

Te cred dar cu spray nu rezolvi multe, mai mult il enervezi, in usa se rezvola mai usor cu arma

| PumpkinDoll a răspuns (pentru YellowAngel):

Nici eu nu suport multe lucruri, nu mai iesi din casa sau iti iei un aparat cu ultrasunete

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu sunt bune; eu am testat 4 modele, iar 3 mai mult ii enerva pe caini

| anonim_4396 a răspuns (pentru YellowAngel):

Te-a atacat cainele? Sună la poliție. Proprietarul va fi amendat.
Dog-ul German nu este caine de pază. Nu știu dacă este periculos pentru oameni.
Apoi tu la fața aceea de îngeraș, daca tu ești in poză, te-ai speria și de sunetul unei deschideri de doză.

| YellowAngel explică (pentru PumpkinDoll):

Multumesc. Mi-am adus aminte ca exista asa ceva. Aparatul cu ultrasunete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU! Adică poți dar le vei produce suferință pentru mult timp. Cand ii pulverizezi in fata unui agresor, "il paralizezi" pană se spală pe fața dar un cîine nu se v-a spala si există posibilitatea de a-și pierde vederea. Cred că este si ilegal. Riști dosar penal pentru violență asupra animalelor, find pasibilă de pușcărie.

| AwGenetix a răspuns:

Scumpo, nu te lua dupa nimeni, si baga sprei-ul direct in nasu lor. Vezi ca este ceva mai eficient, pe baza de piper, pentru ursi. NU vor muri, nu vor orbii nu patesc nimic definitiv. Inchipuieti ca fiecare animal, are o arma. Cainele dinti, sarpele otrava. oamenii nu au nimic. Sunt bucati de carne sensibila. Dar avem creier si chimie. Foloseste-o.

Pastreaza bonul pe toata perioada in care vei avea in geanta ta un sprei paralizant.

| AwGenetix a răspuns (pentru AwGenetix):

Eu daca as avea o fata, i-as interzice sa foloseasca sprei paralizant pentru caini.

Un AG7, kalaschnikow, sau orice periuta de-asta de mangaiat maidanezi.

| AwGenetix a răspuns:

Iti dorim multi ani traiasca in cusca leului. Sa vezi si tu ce legi se aplica intre animale. Animale suntem si noi Oamenii. Fiecare animal se apara cum poate, si face ce-i dicteaza instinctul. Tu cam ce zici? Te iarta leul?

| AwGenetix a răspuns:

Tu din ce specie faci parte pana la urma. om sau caine? ca pare ca-ti protejezi prea mult..semenii.

| YellowAngel explică:

Vorbeste in momentul in care piciorul tau o sa fie mancare pentru ei.

| BoneShiver a răspuns:

Eu sper sa foloseasca cineva pe tine... happy

| Rorry a răspuns:

Poti, dar e ilegal. daca un caine te ataca, uite aici niste sfaturi: 1.nu te uita in ochii lui 2.nu fugi, cainii ai instinct de vanatoare, daca fugi, o sa fuga dupa tine 3. incearca sa iti stapanesti frica, daca te simte ca iti e frica devine mai agresiv 4. vorbeste cu el, fara sa te uiti la el, mergi cu spatele, astfel incat sa il vezi tot timpul, pune geanta/ghiozdanul in fata, astfel incat daca te ataca sa poti para, nu face miscari bruste. 5. incearca sa ocolesti zonele unde stii ca se afla caini maidanezi

| Miksha a răspuns:

Daca este pentru autoaparare este complet ok, dar cum au zis si ceilalti, nu incerca sa ii provoci. Pana la urma viata unui om conteaza mai mult decat cea a unui animal, deci intr-o situatie limita ai voie sa folosesti orice mod pentru a te salva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Miksha):

Viața unui om contează mai mult decît a unui caine, pentru cine? Pentru oamenii ce n-au ieșit din Romania? Cu mentalitatea asta intri in pușcărie in Norvegia și dacă nu faci nimic.

| dalexbun a răspuns:

Da,poti.

| Aquarion a răspuns:

Opinia mea este ca ar trebui sa eviti contactul cu un caine cat de mult posibil. Daca vezi unul mare si furios, mai bine du-te in alta parte, fi pasnica, nu ataca saracul animal. Dar si daca esti in pericol, sunt spray-uri cu miros neplacut sau alte dispozitive si metode mai normale. Citeste o carte de aparare impotriva animalelor sau in general, nu strica cu nimic. Sau gasesti instructiuni de aparare pe net, uite unul de exemplu:

"Iată câteva dintre sfaturile instructorului internaţional de dresaj:

-contactul vizual cu un maidanez nu este recomandat, privitul câinelui atrage patrupedul
- este de evitat mersul pe bicicletă în apropierea unei haite. Dacă mergeţi, nu vă opriţi din pedalat în mijlocul lor, vă va percepe ca pe o ameninăţare.
- dacă un patruped atacă şi ripostezi este autoapărare, dar dacă te duci tu şi îl omori, răspunzi penal.
- ar trebui introduse în şcoli sau grădiniţe ore speciale pentru a învăţa copiii cum să se comporte cu animalele. Şi adulţii ar trebui să ia asemenea ore
- se pot folosi dispozitive speciale care emit ultra sunete ce deranjează animalul şi îl determină să plece. Nu sunt bune dispozitivele cumpărate de la colţ de stradă. Cele mai performante sunt cele achiziţionate de pe site-urile sau magazinele de specialitate.
- spary-urile, sunt un mod de a te apăra. Ele există în magazinele de pescuit şi vânătoare şi sunt spray-uri speciale împotriva câinilor. Ele nu au efecte letale pentru ambele părţi, iar acesta trebuie asociat şi cu o comandă vocală din partea celui care foloşete acest spray. Timbrul vocal sa fie mai gros şi mai tare, şi întotdeauna tu să faci primul pas, adică să te duci înspre câine.
- În momentul când te apropii de o haită de câini, trebuie să fii atent la comportamentul acestora, dacă sunt paşnici, nu mârăie, nu sunt atenţi la tine, poţi trece printre ei fără probleme. Dacă sunt agresivi şi se uită la tine, nu trebuie să dai înapoi, pur şi simplu trebuie să treci cu curaj printre ei, fără a vorbi cu ei sau a face gesturi tandre de frică. Deci, efectiv trebuie să te perceapă ca pe un şef de haită, autoritar, cu ton impulsiv. Important este să nu simtă teama.
- un mod bun de a te apăra de atacul unui câine sau a unei haite este "UMBRELA", are rezultate în proporţie de 95%. La şcoala de dresaj noi o folosimin testarea câinilor de pază şi protecţie"

Sursa: http://evz.ro/......20659.html

| AG_Gaby_1997 a răspuns:

Da

| Maria_Francesca_1989 a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuu