Întrebare recomandată | uuuaaa a întrebat:

Pot sa ma transfer de la profesionala la liceu acum(sun in a 9-a) sau trebuie sa astept clasa a 10-a? Nu stiu daca mai trebuie sa fac ceva sau sa mai indeplinesc niste condiții

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti transfera decat dupa ce termini cl. a IX-a si tot in cl. a IX-a de liceu, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"

| Violleta2022 a răspuns:

La profesionala poti intra dupa terminarea clasei a 10-a.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Daca directoarea iti da voie, da poti sa te transferi la sfarsitul clasei a IX-a insa tot in clasa a IX-a( repeti clasa, un an pierdut). Daca nu, sunt sigur 100% ca poti sa o faci dupa absolvirea celor 11 clase(vei fi dat tot in clasa a 11-a, evident). Alta optiune pentru a termina liceul mai e seralul insa practic pierzi 2 ani in plus cu scoala, pe cand cu transferul la liceul vei pierde doar un an( indiferent ca te transferi la sfarsitul clasei a 9-a ori a 11-a). ( Du-te la secretariarul liceului respectiv si intereseaza-te despre ce e nevoie( stiu persoane care au mai facut asa insa doar dupa absolvirea clasei a XI-a). Mult noroc!