| Alex363839 a întrebat:

Pot trece granița dacă am înplinit 18 dar încă nu am buletinul nou de 18 ani?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti trece daca ai un act valabil, respectiv carte de identitate sau pasaport. Cu cartea de identitate poti calatori in tarile UE si alte cateva, cu pasaportul in toate tarile, pentru unele trebuie sa ai viza.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca buletinul este inca valabil, da, poti trece.

| sierra1 a răspuns:

Fără acte, NU

| Lioana a răspuns:

Nu se poate iesi din tara cu act de identitate expirat, nici daca e insotit de parinti. Chiar si minorii insotiti de parinti trebuie sa aiba act de identitate valabil. Daca ai implinit 18 ani aproape sigur e expirata cartea ta de identitate. Uita-te la data de valabilitate.

| Brizbriz a răspuns:

Insotit de macar un parinte, sigur

| Holiday a răspuns (pentru Brizbriz):

Daca are 18 ani nu-i mai trebuie nici un parinte, sau alt insotitor, daca actul de identitate nu e expirat.

| Brizbriz a răspuns (pentru Holiday):

Daca nu are buletin, nu are 18 ani
adica, nu poate dovedi ca are

| Holiday a răspuns (pentru Brizbriz):

Are Carte de Identitate.

| Brizbriz a răspuns (pentru Holiday):

Care expira la 18 ani din cate stiu eu
in rrrominica buletin e tot una cu CI, cel putin ca inteles, stiu ca sunt fizic diferite si buletine nu mai exista demult

| Holiday a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu e obligatoriu sa expire fix la 18 ani. Cel facut la 14 ani are valabilitate 4 ani. Daca nu si l-a facut in ziua cand a implinit 14 ani, si cel mai probabil asa e, mai e valabil o perioada. In plus, daca la pierdut, sau i-a fost furat la 16 ani, de exemplu, cel pe care l-a facut atunci e valabil tot 4 ani, nu pana la 18 ani.

| Brizbriz a răspuns (pentru Holiday):

Da, ma rog, daca o iei asa, atunci asa e
sper sa nu plece si sa alerge pe la consulate cu un buletin expirat