| SilentRain a întrebat:

Poti sa renunti la casa de asigurari?
Si daca da cum?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca renunti la asigurari, in caz de nevoie va trebui sa achiti toate cheltuielile medicale aferente din buzunarul tau. Iar sumele pot fi uriase, avand in vedere ca o zi de spitalizare poate costa cateva sute de lei, fara investigatii si tratamente speciale.
Iar o spitalizare dupa o accidentare poate dura saptamani sau luni de tratament intra- si extra spitalicesc.
Ca exemplu, o ruda a cazut pe drum si si-a rupt femurul. Spitalizarea a durat 3 saptamani, iar costul facturat Casei de Asigurari a fost de cca. 5000 lei. Dupa externare, recuperarea a durat aproape un jumat de an, timp in care a avut nevoie de ingrijitor personal, medicamente, terapii de recuperare etc., totalizand peste 20000 lei. O parte semnificativa a fost suportat de CAS.

Nu poti sti niciodata cand ai nevoie de medicatie.
Gandeste-te ca platesti sa nu fii bolnav, Iar daca totusi patesti ceva, atunci macar buzunarul tau va ramane relativ sanatos... happy

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Asta e o prostie ploicica

| SilentRain explică (pentru supadeceapa):

Știu,cand muncești și vezi ca bani tăii se duc dracu 'iti mai pui si atfel de intrebari

| AndrewR a răspuns:

De ce ai vrea sa renunti la asta cand este spre binele tau?!

| SilentRain explică (pentru AndrewR):

Lucrez ore suplimentare iar impozitul e prea mare, nu-mi place chestia asta