| 7upice a întrebat:

Poti sa schimbi Procesorul unui laptop?
De ex am laptop Probook 4730s cu i3 si as vrea sa ii bag un i5 sau i7 se poate si cat ma costa?

1 răspuns:
| Cris_Cristi_1990 a răspuns:

Aici ar putea intervenii 2 probleme :
1: este laptop si majoritatea componentelor depind de placa de baza si sa nu fii nevoit sa o schimbi
2: s-ar putea face un update la un i5 dar costul procesorului va fi foarte scump. Sa iti dau un exemplu daca un HDD 80 - 160 GB costa pe mai bine de 250 - 300 de ron, dar un procesor... fiind si generatie noua. Eu spun mai bine sa il lasi asa, m-am uitat peste specificatiile lui si este un laptop efectiv chiar foarte bun. Daca stai si te gandesti are 4 GB Ram placa video dedicata, iar procesorul nu este chiar asa rau Frecventa procesor:2200 MHzCache:3072 KB... Mai gandeste-te. Dar daca tii mortis sa ii faci update am sa ma interesez si te voi anunta. Numai bine