| slazzer a întrebat:

Problema este in felul urmator : Am cumparat ieri un SSD Samsung EVO840 de 250GB, pe pc am avut pre-instalat Windows8 > 8.1. M-am gandit sa instalez Windows 7, dupa 12 ore am reusit. Problema este ca, cand aprind calculatorul imi apare eroarea : (Reboot and select proper Boot device or insert boot media in selected boot device and...)
Calculatoru este Acer PredatorG3620, bios version : P11.A4
Am intrat in bios : - la BOOT SECURE am dat disable
- la LAUNCH GSM : ALWAYS(launch legacy OPROM only) / NEVER (launch UEFI OPROM only) AM SELECTAT ALWAYS

ASA A PORNIT CALCULATORUL!
SSD este conectat la SATA PORT 0

INTREBAREA ESTE : este o alta solutie sa pornesc calculatorul in afara de aceasta? este bine ceea ce am facut? Cine sa mai intalnit cu eroarea REBOOT AND SELECT PROPER BOOT DEVICE... cum a rezolvato?

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pai "proper" inseamna si adecvat, corect. Ceea ce te-a informat laptopul este sa selectezi pornirea adecvata/corecta a device-ului unde se afla sistemul de operare.
Daca vrei ca sa se incarce OS-ul de pe ssd, atunci trebuie sa selectezi lucrul acesta din bios. In mod normal ssd-urile sunt destinate pentru stocarea datelor, si ma putin pentru OS.

| HolyDesire a răspuns:

Iti da eroarea aia pentru ca biosul nu gaseste calea catre windows..mergi din nou la boot device si la first boot device dai ssd-ul pe care zici ca ai instalat windowsul si o sa mearga.
First bot device trebuie sa fie hdd sau ssd-ul pe care ai windowsul

| slazzer explică (pentru HolyDesire):

Am setat SSD la first boot, calculatorul porneste dar a trebuit sa opresc din BIOS : SECURE BOOT, si sa activez LAUNCH GSM pentru a-mi recunoaste hdd-urile si ssd-urile

| HolyDesire a răspuns (pentru slazzer):

Probabil este Launch CSM si CSM-ul permite pornirea unui windows mai vechi. in fine functioneaza acum?

| slazzer explică (pentru HolyDesire):

Da am gasit solutia, SECURE BOOT ACTIVATED si LAUNCH CSM DISABLE sunt doar pentru W8