| AbeautifulMind a întrebat:

Propun o tema de discutii.
Va spun de pe acum, este o parere pur subiectiva, tema fiind universul si tot ceea ce se afla in afara noastra, sau nu se afla.
Cu totii strigam sus si tare, universul este infinit, universul este alcatuit din miliarde de galaxii, catralioane de stele, etc.dar nimeni nu a fost in infinitatea universului, nimeni nu ii cunoaste marginile, nimeni nu stie nimic cu adevarat despre el. Am facut atatea calcule si formule matematice, credem ca cunoastem multe dar de fapt nu cunoastem nimic, nici pe luna nu stim sigur daca am ajuns, eu fiind de parere ca NU.
In opinia mea, acest "univers" nu exista asa cum credem noi, nu exista miliarde si catralioane de stele si de galaxii asa cum avem noi impresia, totul este perceput de mintea si ochii nostri, totul este ca un frumos tablou pictat, ii vedem continutul dar nu putem ajunge in el, nu putem ajunge in spatele lui, nu putem ajunge in marginile lui, doar il percepem, doar il vedem.
Priveste in tine, te simti atat de mic? te simiti atat de inferior? omul este o fiinta speciala...gandul uman este in stransa legatura cu universul, gandul si perceptia creeaza iluzia universului in mintea noastra.
(Exact ca si cum ai pacali un cocos punandu-i
o mantie neagra peste el, el crezand ca este noapte)
Daca noi oamenii ne-am fi nascut orbi, fara vedere...cum era lumea noastra? cum am fi perceput toate astea?

Nu ma simt animal, nu am evoluat din maimute asa cum ne arata aparentele, de cele mai multe ori aceastea pot insela! Este ceva mult mai special...nu putem percepe si intelege asta.
Este in fiinta noastra sa complicam lucurile, mereu exista o rezolvare si un raspuns atat de simplu incat nici nu ne-am fi gandit la el vreodata.
Universul este o metafora, universul este ceva creat doar pentru ochiul nostru, universul este parte din noi si noi suntem parte din el!
TOTUL ESTE O ILUZIE, TOTUL ESTE O HOLOGRAMA!
Ceva ce doreste cineva ca noi sa simtim si sa vedem.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesantă opinie. Bineînțeles că nu avem cum să știm dacă Universul e înfinit, în primul rând pentru că nu avem resurse suficiente să investigăm.
Am văzut în urmă cu ceva timp un video care explica teoria Big Bang, e cam necredibilă (părerea mea)...dar nu imposibilă.