| Claudiu110hey a întrebat:

Pute-ti sa-mi spuneti care sunt cele mai vorbite 5 limbi din lume?

Răspuns Câştigător
| KiszMy a răspuns:

1. Chineza(incluzând toate dialectele),
2. Engleza(vorbită în Marea Britanie, SUA, Canada, Australia și alte foste colonii),
3. Spaniola(vorbită în Spania și majoritatea statelor din America Centrală și de Sud),
4. Rusa(vorbită în tot spațiul ex-sovietic),
5. Araba(vorbită în toate țările din nordul Africii și în peninsula Arabă)

| andreia67 a răspuns (pentru KiszMy):

Rusa e doar pe locul 8 (pe locurile 6 si 7 sunt franceza si portugheza), dupa numarul de vorbitori nativi tot locul 8 este.

5 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Dupa numarul de vorbitori nativi: Chineza (mandarina), spaniola, engleza, hindi, araba
Dupa numarul total de vorbitori: Chineza (mandarina), engleza, spaniola, araba, hindi
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_languages_by_total_number_of_speakers
https://en.wikipedia.org/......e_speakers

| Desireღ a răspuns:

Chineza, engleza, franceza, germana, spaniola, poate și rusa... nu știu sigur

| andreia67 a răspuns (pentru Desireღ):

Germana (locul 11 la vorbitori nativi, locul 10 la total)? Doar in Europa ori Europa nu e lumea. Franceza sta mai bine din cauza Africii, in afara Europei e perceputa ca o limba africana (locul 6 ca total vorbitori, doar 18 ca limba materna).

| TCosminn a răspuns:

Engleza, franceza, rusa, chineza si probabil spaniola cu diferite dialecte.