| Mihai651 a întrebat:

Ramele nu mor niciodata daca se regeneaza,nu mor niciodata, sau mor dar cum?

7 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

E adevarat ca pot sa si regenereze cateva segmente din corp in caz de pierdere dar mor si ele cu siguranta. Durata de viata a ramelor variaza intre 4 si 8 ani. Rama este hermafrodita, adica are si organe de reproducere masculine cat si feminine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai văzut tu rame vii? În ălea pui poze mă, n-au viață.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Rîme mă a vrut sa zică.

| AlexCristi97 a răspuns:

Daca este taiata, se regenereaza doar partea cu capul, daca nu este taiata prea aproape de cap.

| Caty68 a răspuns:

Mor daca le starcesti, nu daca le tai.

| GabiJoaca a răspuns:

Mor dupa o perioada mai mare ele inca se mai misca dar de ex daca o calci moare

| Anonim a răspuns:

Mor daca le pui in carlig si dai cu ele in apa, se ineaca ca proastele.