| SilentRain a întrebat:

Recetn mi-am cumpărat un telefon in valoare de 800 lei pe credit, valoarea creditului aprobat a fost 2000 lei, eu am folosit doar 800 lei.
Când termină de achitat suma, pot închide contul?
Eu de restul banilor nu m-am atins, am folosit doar 800 lei, deci de achitat am doar 800 lei
Pot închide creditul în situația asta?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Da, cu Cetelem vei plăti mai mult ca la o bancă normală.
În primul rând mergi și verifică exact ce sumă ești datoare la ei, ca să n-ai surprize și achit-o cât mai repede.

10 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

Da, al poti inchide dupa achitarea sumei + dobanzi, comisioane care apar la cei 800 lei asta daca este la banca. Daca suma de 2000 lei o ai ca si credit de la banca si este pe card, poti achita suma iar apoi poti cere bancii sa retraga creditul si sa pastrezi cardul daca vrei pentru alte utilitati. Sfat; pastreaza toate chitantele de plata pana inchizi contul.O zi buna sa ai si sa ai bafta de telefon.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă creditul aprobat a fost 2000 și ți s-au transferat în cont 2000, ai de plătit în rate 2000 indiferent cât folosești din ei. Și dacă nu folosești nimic și îi ții doar în cont, tot 2000 ai de achitat.

| SilentRain explică (pentru Hammurabi):

Explica-mi puțin, te rog
Am fost la Flanco și am luat telefonul, nu am activat cardul, doar am acest 800 lei
Deci tot am de platit 2000lei fara să mă ating de bani aia?

| Hammurabi a răspuns (pentru SilentRain):

Nici tu nu ești foarte explicită.
Creditul pe care l-ai făcut și pentru care ai semnat e de 2000 lei? sau doar de 800lei dar ai fi putut lua 2000 (care ți-ar fi fost aprobați)?
Dacă creditul a fost de 2000 lei, suma respectivă trebuie să fi fost transferată într-un cont cu numele tău (eventual cu un card atașat).
Din acel cont (cu acel card) poți folosi sau nu, câți bani vrei, creditul este și rămâne 2000 lei.

| Hammurabi a răspuns (pentru SilentRain):

Ești singura care știe pe ce sumă este creditul.
Dacă este pe 2000 lei, atât ai de plată, indiferent cât ai folosit din ei.

| SilentRain explică (pentru Hammurabi):

Au fost aprobați 2000 lei, nu am activat cardul
Am folosit doar 800 lei (valoarea telefonul luat din Flanco ) n-am fost la banca

Am primit un mesaj de activare a cardului, eu nu doresc să îl activez (procedez greșit aici? )
Adică, nu vad de ce sa îl activezi, am luat deja telefonul (aia 800) nu mai am nevoie de alți bani
Deci teoretic am de achitat doar telefonul
Deh'stiu că sunt o zăpăcită care nu explică bine (mutan'fain pentru răbdare) big grin

| Hammurabi a răspuns (pentru SilentRain):

Păi stai așa. Cardul e atașat la un cont. Fără un cont în spate, cardul nu există.
Credit aprobat, înseamnă banii virați în acel cont. Indiferent dacă activezi sau nu cardul, banii au fost deja virați în cont. (activare card înseamnă prima lui utilizare într-un ATM când îi poți schimba și pin-ul).
La Flanco cum ai plătit?
Ce bancă ți-a dat creditul?

| SilentRain explică (pentru Hammurabi):

Am plata in rate
Banca / firma de la care am luat bani se numeste Cetelem

| Hammurabi a răspuns (pentru SilentRain):

Wow... ai grijă mare că ăștia sunt cam escroci. Li s-a cam dus vestea.
Nici măcar nu sunt o bancă. Sunt o societate de creditare cu niște reguli cam ciudate.
Oricum vei plăti mai mult ca la bancă, așa că ar fi bine să-ți faci o refinanțare cu o bancă (ING, Transilvania) vei ieșii mult mai ieftin.

| SilentRain explică (pentru Hammurabi):

Haa?
Plătesc mai mult?
Dar am luat doar 800 lei crying
O sa incerc sa plătesc mai repede creditul, n-am chef de surprize

| Hammurabi a răspuns (pentru SilentRain):

Da, cu Cetelem vei plăti mai mult ca la o bancă normală.
În primul rând mergi și verifică exact ce sumă ești datoare la ei, ca să n-ai surprize și achit-o cât mai repede.