| DaNa_7993 a întrebat:

Rog frumos, cine imi poate spune ce pompa trebuie sa ia pentru "a scoate apa din fantana"a o baga in casa,, pentru niste oameni batrani "si sa poata folosi si o masina de spalat si pentru a uda in gradina la distanta de 50-60 m au furtun si pana acum au avut o pompa mai ieftina doar pentru gradina nu stiu o marca chinezeasca li s-a defectat si fiind la o varsta inaintata trecuti de 70 cu spalatul este o problema...Oare ce pompa ar trebui luata sa nu fie exagerat de scumpa la 500 ron ar gasi sau 600 ...Daca ne puteti ajuta,va rog mult de tot dati-ne raspunsul.
Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu, pompa. Exista hidrofoare. Hidroforul are avantajul ca in momentul in care inchizi robinetul se opreste si el. La 5-600 lei gasesti un hidrofor bun. Trebuie sa fii atenta la adancimea de la care scoate si inaltimea la care impinge. Daca Nu are adancimea necesara poti sa-l bagi mai jos in fantana. Cu el se poate baga si apa curenta in casa. Eu iti dau un site cu un exemplu: http://www.neomax.ro/......0s729.html Motorul are 1000 w. Poate poti gasi si unul mai puternic. Uita-te pe net. Vad ca astia nu dau adancimea si inaltimea de scoatere si impingere. Mai cauta.

| florin1979 a răspuns:

Salut, asa ceva iti trebuie! http://www.pompe-submersibile.ro/ ai numere de telefon, suna, explica exact cu lux de amanunte la ce vrei sa o folosesti si vezi ce zic specialistii firmei! sau uite aici, variante mai ieftine, te descurci tu, vezi exact ce cumperi sa fie folositoare! http://www.bricoshop.ro/search/home/q./p.1

| Roo a răspuns:

Bunicii mei au hidrofor! cred ca asa se cheama:d este mai puternic decat o pompa. (ce-i drept, nu ma prea pricep la astea) mergi la un magazin specializat si cere mai multe detalii.