|

S-o luam logic daca toat alumea vrea sa lucreze la stat cine o sa mai produca bani? Credeti ca in viitorii 5-10 ani daca toata lumea lucreaza la stat si nu o sa mai produca aproape nimeni bani ce o sa se intample?

12 Raportează Evaluează
12 răspunsuri:
| a răspuns:

De unde ai scos tu ideea ca toata lumea vrea sa lucreze la stat?
Eu nici nu ma gandesc sa lucrez la stat vreodata

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru suntserios):

Toata lumea da la politie pompieri armata si alte minuni.

| a răspuns (pentru Joker3134):

Ha ha, sunt 700 locuri la academia de politie
Probabil tot asa pe la jandarmerie, si pe la pompieri cine stie, vreo 200.

Daca la tine 2-3000 oameni inseamna toata lumea... din cei 5 milioane de angajati sau cati are Romania hmm, nu prea le ai cu matematica inseamna

Da, dar daca restul oamenilor sta acasa si invata sa intre la anul si tot asa? Si apropo Campina are 700 nu academia si mai e si armata unde concurează 14000 de oameni pe 1500 Doar la soldati mai sunt si subofiteri si ofiterii si maistri militari și mai sunt si penitenciarele baga tata la ele.

Asa, o sa fie maxim 10000 angajati pe an... in cel mai bun caz. Mai raman 4.990.000

Și totuși salariile nici aici nu su t asa de mari in politie, jandarmerie dar noi romanii daca vedem 3000lei înnebunim.

75% din angajatii din Romania sunt in sectorul privat

| explică (pentru Nevermore):

Dar ti se pare chiar asa numai lapte si miere in jandarmerie si politie? astia zic ca cica la jandarmi nu faci mai nimic doar paza si iei 3000lei daca nu esti intr-un oras mare chiar nu ai niciun risc, atunci de ce nu dam toti daca e lux acolo?

Pai mie nu mi se pare, dar pentru subofiteri e un salariu ok cu carte putina, de asta-i bataie mare

Dar consideri ca la stat e chiar asa numai lapte si miere? Adica iei 3000lei si nu faci mare lucru? Cum e la jandarmi, asistenți medical etc.

Da frate la jandarmi daca e lapte și miere, nu te oprește nimeni. Pui aceeasi intrebare de vreo 2 ani deja.

Sunt curios de parerea ta, in orasele mici ce fac jandarmii? Freacă menta, cred eu tie cum ti se pare?