| grigor3 a întrebat:

Sa nu aud comentarii de la "soferii profesionisti"ca unul bun nu o poate pati si etc,daca un om beat se baga pe trecerea de pietoni mai sunt si masini oprite acolo, e greu de vazut si sa zicem ca faci accident,ce e vina ta ca ala e beat si sinucigas? ca na,poate nu apuci sa pui frana, e cumva de intuitie si noroc aici!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă atingi pe careva pe trecerea de pietoni ești vinovat de neacordare de prioritate. Chiar nu contează cât de beat era ăla. Sau mă rog, contează în eventualitatea că se ajunge la un proces (dacă persoana lovită solicită daune) și acolo se va socoti și gradul de vinovăție al fiecăruia, în conformitate cu probele prezentate.

| johnnny123 a răspuns:

Evident ca o nenorocire i se poate intampla oricui.

Dar legea spune ca atunci cand te apropii de o trecere de pietoni trebuie sa reduci viteza. Cu atat mai mult cu cat campul vizual este obstructionat de alte masini.

Este irelevant daca omul care traverseaza pe trecerea de pietoni este beat sau nu.
Daca nu ai vizibilitate, ca sofer esti obligat sa presupui ca cineva urmeaza sa traverseze si sa reduci viteza.

| grigor3 explică (pentru johnnny123):

Iti multumesc si va multumesc tuturor pentru raspunsuri, chiar au fost raspunsuri foarte bune, v multumesc, imi place sa exista si astfel de oameni, tuturor de aici va multumesc ca ati abordat subeictul cu seriozitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia este ca te va pune sa faci inspectia tehnica, etilotest, certificat medico-legal al aluia, daca vrea sa ceara daune va plati asiguratorul de obicei, dar politia va stabili cu exactitate in ce imprejurimi s-a intamplat acest accident, vizibilitate, franare, gheata si etc.

| Rocsid a răspuns:

Poti sa mergi regulamentar si sa iti sara un copil, om beat, etc in fata si sa il omori. Daca tu ai toate actele in regula si nu ai consumat alcool politia nu sa iti faca nimic..au ei ceva masuratori si chestii sofisticate care iti demonstreaza nevinovatia.dar repet. daca tu ai si un minim de alcool in aerul expirat sau sange chiar daca nu e vina ta tu o sa fi de vina.
Si intr-un fel mi se pare ok..mai bine dai 50 de lei pe taxi sau dormi in masina decat un dosar penal si amenda mare si sa ramai si fara permis.