| Joker3134 a întrebat:

Sa presupunem ca eu beau la volan,ma vede politia,nu ma opreste,apoi ii dau masina cuiva care n-are permis,ne opreste pe amandoi, poate sa imi mai puna mie fiola si sa savarsesc ambele pedepse?

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Presupusa masina e, cumva, si furata? Ca sa stii o treaba, nu de alta.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca a fost martor agentul si te a vazut conducand iti poate pune fiola

| Lioana a răspuns:

Dacă te-a văzut la volan și presupunând că a ținut minte că erai tu și nu celălalt, poate să-ți pună fiola, fiindca a fost el martor că erai la volan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu îți va pune fiola ție, poate doar dacă te-au văzut la volan și știu ca ai fost tu, deșii nu cred. Dar oricum faptul ca ai încredințat mașina unuia fără permis, este caz penal!

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

De una esti sigur... daca la aia cu te vede, are si martori(camera de bord, alte persoane) esti incadrat la ambele.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru Joker3134):

Eu ti-am explicat clar,daca are probe ca ai condus,apoi iti pune fiola,te mai duce si la sange(mai grav),te poate incadra la ambele(mai greu,recunosc, daca ai si-un avocat bun de asta cu bautul scapi). Acum sper ca nu vrei sa si demonstrez, depinde de procuror, depinde de probe, depinde de judecator...In Romania de regula scapa cei cu foarte multi bani sau cei cu foarte mare influenta, este verificat, imi asum raspunderea pentru cele spuse.

| Krax256 a răspuns:

Daca dai masina cuiva fara permis veti raspunde amandoi, el ca a condus fara drept si tu ca ai incredintat auto. In cazul asta nu conteaza ca ai baut sau nu cat timp nu esti la volan.

| Werent07 a răspuns:

Nu,cel din dreapta are voie sa fie ranga.Nu el conduce.