| ghorghe123 a întrebat:

.Am si eu o intrebare cum bootez un calculator? Vreau sa imi schimb windowsul si nu stiu cum sa bootez.Dau

1 răspuns:
| pnker a răspuns:

In primul rand iti trebuie un cd cu Windows. Poti instala sau in timp ce windows-ul vechi ruleaza, pur si simplu instaland ca pe un program normal sau poti instala inainte sa porneasca windows-ul. Tot ce trebuie sa faci e sa pui cd-ul in unitate si sa dai un restart. In cazul in care nu booteaza de pe cd, va trebui sa intri in bios (de obicei folosind tasta f11) in meniul de start al calculatorului si sa modifici ordinea de bootare a unitatilor (s-ar putea sa ai hard-ul pe prima pozitie si in acest caz va trebui sa pui unitatea optica (dvd-rw, cd-rom, sau orice unitate optica ai tu ). Ai grija atunci cand formatezi partitia din instaler in cazul in care doresti sa salvezi vreo partitie. Bafta! Sper ca ti-am fost de folos.