| Verbitam360 a întrebat:

Ma lamureste si pe mine cineva ce insemna ACTA si ce reprezinta acceasta lege?! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| CoraPersefone a răspuns:

ACTA- Anti-Conterfeiting trade agreement
adica ...tot ceea ce facem noi pe net, va deveni ilegal! aici ma reper la piraterie, nu la facebook, messenger si alte site-uri de socializare. pirateria se va considera infractiune si va fi pedepsita prin lege. Adica, nu va mai exista torrente, Dc++, sau orice alt program de descarcare ilegale a filmelor, serialelor, a albumelor de muzica, si a oricaror alte chestii care in mod normal ar costa bani, daca le-am cumpara. Nu mai putem face copy paste la un referat, deci elevii vor trebui sa isi puna mintea la contributie caci nu isi vor mai face temele copiind de pe net.
Intr-un fel, daca o luam la rece, legea asta nu ne va mai permite sa furam! Descaratul melodiilor, a filmelor a jocurilor etc...inseamna furt pentru ca nu le platim? Artistii de unde sa isi ma ia banii pe muzica lor, daca noi o piratam? Regizorii de filme la fel. Ideea asta va fi: vrei sa evzi un film: te duci la cinema, sau il astepti frumusel 3 ani sa apara pe protv happy iti place Shakira? te duci frumusel si cumperi albumul ei din magazin! Iti place Guitar hero si alte jocuri? te duci la magazini si dai o groaza de bani pe ele!
Pana la urma producatorii de jocuri merita si ei niste bani, nu sa le furam munca!
DAR, nu se va aplica legea! Google cade in cap daca Youtube se inchide!

2 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Si eu sunt interesat de aceast pact, intentionat sa sa pun si eu intrebarea asta. Daca cineva e informat si poate sa ne dea si noua detalii, am auzit ceva in mare dar nu sunt lamurit.

| BlueStar12 a răspuns:

ACTA este o lege dezbatuta in Europa care cica o sa opreasca pirateria pe internet dar de fapt va ajunge mult mai departe
Ai auzit de SOPA? ACTA e acelasi lucru doar ca SOPA era doar in America in timp ce 39 de tari din Europa au semnat pentru ACTA
Poti sa te uiti si la asta http://www.youtube.com/watch?v=citzRjwk-sQ