| Criist_Cristi_1996 a întrebat:

Sal tpu.sunt mutat de 1 an in germania..am plecat din cauza ca aveam probleme cu familia anturajul si politia..am plecat sa ma debarasez de rau si sa imi fac o viata cum trebuie..insa ea are 16 ani iar eu ma chinui cu viata de aici... vreau sa o aduc si pe ea aici insa inca nu am conditie inca stau la cineva acasa(e de acord sa o aduc atata timp cat platesc chirie) am facut iar o clasa de scoala cum e a12 la noi ca sau iau un fel de bac..insa imi tot fac griji ca pana trec astia 2 ani reusesc ce mi-am propus si o sa am posibilitate sa nu ii ofer o viata saraca sa nu gaseasca pe altcineva sau alta pers sa ii intre pe sub piele sa imi ia locul. eu cu ea am 3 ani impreuna si 1 an de cand sunt plecat inafara...imi poate da cineva un sfat sau ceva de genu ce ar fi de facut. ofer funda

Răspuns Câştigător
| Aaxell a răspuns:

Stiu ca pare greu. dar lucrul cel mai usor de facut ar fi sa o lasi linistita pe fata pentru ca e minora si trebuie sa isi termine scoala. Iar tu incearca sa te descurci pentru tine, eventual sa iti refaci viata amoroasa cu cineva in Germania. Relatiile la distanta nu functioneaza de obicei, dar oricum in timp poate ea ar fi ales altceva avand in vedere ca are doar 16 ani, e un copil. Eu as renunta la ea, pentru ca asa ar fi mai bine pentru amundoi. Acum alegerea e a ta. Tu stii ce simti, ce e mai bine pentru tine, totusi sper ca te-am ajutat putin cu sfatul meu! :*

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul este sa incerci sa-ti pui tu viata la punct acolo si de o fii sa o poti aduce, o vei aduce.
Sa nu uitam ca esti pecat de 1 an si ea posibil sa-si fii gasit deja ep cineva.
Oricum, de adus nu ai cum sa o aduci, ca ea este minora si pana la 18 ani nu poate pleca de acasa, fara semnatura legala data de parinti.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca ea are 16 ani nu poate sa iasa din tara fara acordul ambilor parinti si insotita de unul din ei sau de un adult cu procura de la parinti. Si ma indoiesc ca parintii o s-o lase sa vina cu tine. De procesul asta nu aveti cum sa scapati asa ca pana face 18 ani nu ai cum sa o duci TU in Germania. Las-o sa-si termine scoala daca o iubesti, eventual sa faca si facultate daca vrea. Nu o impinge de la studii si scoala pentru ca e cel mai prsotesc lucru pe care poti sa-l faci. Asta daca nu vrei sa lucreze toata viata ca vanzatoare in supermarket sau la MC.

| Думитреску_Джордж_1994 a răspuns:

Recomand sa te intorci in tara ca sa stai impreuna cu ea, relatiile la distanta nu rezista, apar suspiciuni si distrug relatia, ti-o spun din proprie experienta

| Ana765 a răspuns:

Dupa parerea mea daca stii ca o duci mai bine in Germania decat in Romania ramai acolo. O fata te poate insela si peste 10 ani. E important ca peste 10 ani daca se întâmplă ceva cu relația dintre voi sa nu ai regrete gen :daca ramaneam acolo acum aveam macar un salariu bun. Daca e sa fii cu ea vei fii. Si fete sunt o groază. Tu fa le pe toate la timpul lor si atunci cand a venit momentul sa vina, iar ea s-a dus dupa altul inseama ca nu a fost pentru tine.