| CristiOlteanu a întrebat:

Vreau sa redau continut media (filme, desene animate) din pc Windows 10 sau Linux Mint 18.2 pe tv smart Wellington prin wi-fi dlna si problema este ca nu reusesc sa transmit si titrarile. Pot accesa din media playerul tv-ului plex media server, servio iar de pe linux doar plex media server si pot accesa filmele dar fara titrare. Cum fac sa am si titrare fara a intra pe web din tv sau sa folosesc stick.

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Nu garantez ca asta este solutia, dar incearca sa configurezi player-ele sa puna subtitrarea "on video", nu "on overlay surface". Ce inseamna asta: cu prima optiune, caracterele subtitrarii sunt afisate ca facand parte integranta din film. Cu a doua optiune, subtitrarea este afisata pe un alt plan video, ca un "strat" transparent care acopera filmul. Cel mai probabil, DLNA pune in stream-ul WiFi numai continutul video din "canvas" (planul de baza, pe care este afisat filmul), nu si continutul "overlay" (planul pe care este afisata subtitrarea). Folosind optiunea "subtitle on video", s-ar putea sa functioneze. Repet, nu sunt 100% sigur, dar merita incercat.

| CristiOlteanu explică (pentru JackR):

Am incercat si asta si nu functioneaza! Cred ca voi achizitiona un rack extern si voi folosi un hdd pe post de stick!

1 răspuns: