| unromantraditional a întrebat:

Sall,tocmai am cumparat 1gb ram, iar eu am deja 512mb ram in pc,acolo in pc, sunt 4 sloturi pentru rami, 2 galbene, 2 rosii, aia pe care ii am deja(de 512mb) sunt intr-un slot galben, astia noi(1gb) ii pun in slotul galben sau in ala rosu? FUNDAAA big grin

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand cumperi o placuta de memorie RAM, asigurate ca sunt identice. Sa fie de la acelasi producator. Daca sunt diferite exista posibilitatea sa mearga mai greu, sau sa nu mearga deloc. (daca sunt de la acelasi producator insa una e sa zicem de 1 GB si alta de 512 MB, o sa mearga, insa s-ar putea sa mearga mai greu.)
Deci cumpara placute identice, atat la producator, cati si la capacitate si frecventa. (daca ai placa de baza cu doar doua sloturi si intr-un slot suporta 2 GB iar in altul doar 1 GB, atunci e ok, nu aveti ce face, puteti pune aceste placute diferite la capacitate. Dar sa fie de la acelasi producator.)
Bineinteles, trebuie sa te asiguri de asemenea ca placa de baza suporta memoria RAM care vrei sa o pui.

Nu forta introducerea placutelor in sloturi daca vezi ca nu se potrivesc! Daca nu intra, inseamna ca pur si simplu placa de baza nu suporta acele placute de memorie. Daca se potrivesc, o sa intre ok!

Introdu placutele identice in sloturile de culoare identica pentru performanta maxima (Chestia asta se numeste Dual-Channel, tehnologie care permite combinarea a doua placute de memorie sa lucre ca una mai buna, combina frecventele si performanta este dublata). De exemplu daca sloturile sunt GALBEN ROSU GALBEN ROSU introdu placutele in galben-galben respectiv rosu-rosu. (sunt multe culori, acestea au fost exemple.) Mai bine spune numele placii de baza si numele memoriilor si-ti explic pe concret.

| unromantraditional explică (pentru Salontanul):

Ramii nu-s-s de acelasi fel, ala de 512mb e Samsung iar ala de 1gb e buffalo, dar mi se pare k merg destul de bine, am testat un joc care mergea ff greu cu 512ram, acum ca am 1.5gb ram, merge superwinking aaa da, aam bagat ramii in sloturile galben-galbenwinking

| Salontanul a răspuns (pentru unromantraditional):

Cu placere.