| Biancaaaaaaaa a întrebat:

Poti sa pui comanda online pe numele altcuiva si sa o ridici cu poza cu buletinul de pe telefon sau copie?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca pui comanda cu plata ramburs la curier, nu îți cere nimeni buletinul.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti pune comanda pe numele altcuiva, dar trebuie sa o ridice persoana respectiva, cu buletinul personal.
Din pacate, tu nu te poti legitima cu buletinul atcuiva, care este un act legal personal si netransmisibil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e adusa de curier nu ii pasa nimanui pe ce nume e atat timp cat o livreaza la adresa de pe pachet. La posta se fac mofturi din astea

| kopli a răspuns (pentru suntserios):

Astea sunt "mofturi"? Ti-ar conveni sa-ti ia cineva coletul sau un plic cu acte importante? Cine ar fi de vina atunci? Sunt sigura ca ai face scandal, i-ai da in judecata, etc.

| ziftode a răspuns:

Nu stiu care sunt circumstantele in care pui asa o intrebare

dar te asigur ca toti vor sa fie inselati si dati in judecata pentru complicitate la furt de identitate, ca sa nu mai vorbim ca daca platesti cu, cardul altcuiva fara stirea lui e furt, PUNCT

nici la plata ramburs (unde ai fi obligata sa platesti cu banii tai) nu sunt foarte convins ca o sa mearga, chiar daca lor nu le pasa cine plateste, tot ar vrea sa fie acoperiti, ca nu vine dupa aia proprietarul de drept al comenzii si sa faca scandal cu "unde e comanda mea?!?"

| Biancaaaaaaaa explică (pentru ziftode):

Pun intrebarea asta pentru ca eu mi schimbat buletinul recent si au spus ca dureaza vreo doua saptamani pana cand e gata. Si vreau sa pun o comanda pe numele unei verisoare si ma gandesc ca nu pot sa tin buletinul tot timpul la mine.

| ziftode a răspuns (pentru Biancaaaaaaaa):

Intleg, din pacate nu prea cred ca ai vreo sansa, sunt exceptii prin oraselele mici unde fiecare cunoaste pe fiecare si deci cei de la posta stiu cine esti tu si cine e ea

singura solutie reala (ca tot ai spus sa o "ridic" nu sa o primesc, adica inteleg ca te duci la posta, nu vine acasa) e sa mergi cu verisoara la posta, atunci o sa fie totul absolut in regula, iar pachetele stau o perioada la posta oricum (cred ca si o saptamana, poti sa dai telefon sa intrebi)

| kopli a răspuns:

NU.

| suntserios a răspuns (pentru kopli):

Mi ar conveni ca posta romana sa livreze, sau daca am un colet pe numele meu si avizul sa nu faca panarama ca nu am mutatie la adresa aia.
Si niciodata nu voi trimite lucruri importante prin posta romana, niciodata.

| kopli a răspuns (pentru suntserios):

A! Deci tu, deja esti in ilegalitate. Ar trebui sa te abtii de la sfaturi incorecte si sa nu sustii ilegalitatile.

| suntserios a răspuns (pentru kopli):

Faptul ca nu am viza de flotant la adresa la care am comandat ceva inseamna ca sunt in ilegalitate? Fu.ck logic, right?