| RealTake a întrebat:

Salut, acum 1 an de zile am semnat in Germania un contract pe termen de 2 ani la Vodafone Gmbh pentru un pachet de servicii ce oferea un router si automat conexiunea la el cu tariful de 18 euro lunar, iar din al doilea an ar fi venit aproximativ 40 de euro, adica dublu.
Inainte sa revin in tara am incercat sa reziliez acel contract, lucru ce a fost imposibil din punctul de vedere al "Doamnei" cu care am purtat conversatia, dar am primit sugestia de a Transfera plata catre un alt cont bancar ceea ce va putea realiza continuarea platii contractuale conform cerintelor catre cineva din casa unde am locuit.
Acum intrebarea este urmatoarea:
Daca nu a fost realizat transferul platii corect desi am trimis acel plic la adresa spusa, in termeni judiciari ce se poate intampla daca plata nu va fi realizata pe urmatoarea perioada..Precizez ca nu am de gand sa revin in Germania.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, ideea de a "vinde" /ceda contractul unei alte persoane, care ramane in locul tau la aceea adresa (sau la proprietar) este ceea mai buna solutie.
Mergeti amandoi la furnizorul de cablu si faceti un transfer a contractului pe numele si datele personale a respectivului (urmasul tau).

A doua idee: Poate ai noroc si poti negocia sa platesti mai putin, adica doar ceva despagubire pentru firma.

A treia idee ar fi sa platesti anticipat suma restanta pentru perioada contractului, adica aproximativ 500 euro.

NU UITA sa predai INVENTARUL si sa ceri o DOVADA de inchidere a contractului, fara restanta!

| RealTake explică (pentru Bula):

Am primit direct de la firma respectiva o foaie pe care sa o completez cu datele mele si ale persoanei careia il cedez..asa am si facut, am trimis acea foaie prin posta, dar am fost anuntat ca am primit pe acea adresa un plic cu datoria de 40 de euro,, ca si cum nu a fost primit sau modificat platnicul..cum pot plati anticipat daca ea a spus ca nu e posibila plata anticipata sau inchiderea inainte de termen.

| Bula a răspuns (pentru RealTake):

Nu cumva a fost plata lunii anterioare?
Modificarile se cer - de obicei - cu 1-2 saptamani inainte de terminarea lunii, dar de operat se opereaza abia luna urmatoare.
Totusi, ar fi bine sa mergi pana la firma si sa clarifici daca s-a operat schimbarea, iar tie sa-ti dea o adeverinta ca nu mai ai restanta de platit.

| RealTake explică (pentru Bula):

Acum fiind in tara o sa fie dificil.
Multumesc de raspuns oricum

| anonim_4396 a răspuns (pentru RealTake):

Aveai direct debit direct de pe card? sau iti venea acasa si te duceai sa platesti la ei sau la posta?

| Bula a răspuns (pentru RealTake):

Presupun ca ai un exemplar cu numar de inregistrare despre transferul contractului.
Suni firma la telefon sau le scrii un e-mail si te referi la ACEL transfer (cu numar si data de inregistrare).
In mod normal, ar trebui sa-ti comunice ca acei 40 euro sunt ultima ta luna consumata.
Succes!

| RealTake explică (pentru anonim_4396):

Debit direct de pe card era, am inchis contul acela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Bancile din ro lucreaza cu cele din ue.
Daca vei dori sa iei credit, te va gasi imediat cu minus, si nu-ti va accepta.
Cat despre contract, daca e pe doi ani nu ai cum sa il reziliezi, fara sa platesti o taxa.
Trebuia sa casti bine ochii cand ai facut contractu.
Eu am avut o datorie in ro pentru o societate, de 90 mil, i-am platit, dar cand am mers in alta tara, m-au gasit ca rau platnic, si culmea, era o banca pe care noi nu o avem in Romania. Nu stiu cum functioneza cum comunica intre ei, insa mi-au dat un card, f limitat, puteam sa scot maxim 50 pe zi, nu puteam sa fac overdraft. A trebuit sa folosesc contul de la ei, un an, ca sa vada ca sunt bun platnic si mi-au modificat statutu acolo.
Ideea e ca tu nu vei plati, si se vor aduna penalizari, o sa uiti de asta cativa ani, si te trezesti ca ai de platit vreo 4000 5000 si n-o sa ai bani happy

| RealTake explică (pentru anonim_4396):

Cand am fost sa incerc sa il reziliez am primit morala ca nu se poate rezilia pana nu se incheie contractul de 2 ani...
Am realizat impreuna cu persoana careia i-am cedat plata o foaie primita de la sediul lor pe care am trimis-o prin posta, dar cu toate acestea desi am trimis acea foaie prin posta am fost instiintat ca am primit deja pe acea adresa plic cum ca trebuie sa platesc 40 de euro pentru ultimele 2 luni de internet...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am reusit sa inchid 2 contracte inaintea termenului contractual, unu la talk talk altul la sky, fara sa platesc taxa de reziliere, pe motiv ca internetul nu mergea atat de bine pe cat scria in contract, si cadea mereu.
Am avut garantat 4gb, si mie imi mergea cu 600kbps.
M-am tinut de capu lor, si in ambele cazuri am inchis contractul fara sa platesc nimic.
Poti sa te legi de asta, daca ai cum, si poti sa dovedesti ca ceva nu e ca in contract, ce ti-au garantat ei, nu stiu, viteza, internet constant, etc.
Mai bine sa rezolvi decat sa te culci pe o ureche, ca se va intoarce impotriva ta. Nici nu stii cum trebuie sa ajungi in Germania iar, si uiti, si cand iei primul salariu, hatz, ti-a luat toti banii.
Un sfat mai bun de atat nu pot sa iti dau.