| Flavius123Q a întrebat:

Salut,acum cateva luni mi-am dat aparatul dentar jos si am fost foarte multumit de rezultat, iar in aceeasi zi mi-a fost data gutiera pe care trebuia sa o port pentru a-mi pastra progresul.Pot spune ca inca sunt multumit de rezultat.Sincer sa fiu nu prea am purtat-o cateva zile din fiecare luna, dar inca sunt multumit de rezultat pentru ca dintii mei nu s-au strambat asa de mult.
Prima gutiera pe care am avut-o am rupt-o in timp ce o spalam, iar acum, in momentul actual gutiera pe care o port acum are o crapatura in partea din stanga care daca misti in sus si in jos de gutiera pare sa se rupa.Este cam lunga crapatura.In partea din mijloc tot o crapatura,dar daca misti nu se intampla mai nimic,iar in partra dreapta a gutierei nu este nici o crapatura.
Acum, intrebarea mea este…Ce se intampla daca port gutiera cu crapatura din stanga si mijloc, iar in partea dreapta n-are nimic?(am explicat mai sus). Dintii din partea stanga se vor inclina in sus si in jos, iar cei din dreapta vor ramane asa?
Va rog frumos sa imi raspundeti deoarece sunt foarte speriat.Nu as vrea sa cumpar alta gutiera(300 de lei) pentru ca aceasta va fi a 3 si parintii mei sunt deja dezamagiti putin ca am rupt-o pe prima.De aceea as vrea un raspuns.Dar daca chiar este nevoie de una noua atunci sa nu ezitati sa-mi spuneti.
Daca va intrebati cat am tinut aparatul dentar a fost in jur de 3 ani(aproximativ). Doctorul a spus ca ar trebui sa port gutiera cel putin un an sau doi sau poate chiar 3.
Atat am avut de spus.Va rog foarte mult din inima sa imi raspundeti.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic ce ne plictisesti cu povestile tale nu ne intereseaza.

| Flavius123Q explică (pentru CristiDinBucuresti):

Daca nu ti place nu citi si punct.

| Frank51 a răspuns:

Trebuie altă gutieră, și de data asta ar fi cazul să nu o mai rupi.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Si eu va trebui sa imi fac aparat dentar si cateva lucrari la dinti si e bine ca te preocupa acest aspect spre binele si sanatatea ta si a danturii.
Personal nu stiu sa iti raspund insa ai putea sa dai telefon medicului si sa ii explici situatia inainte sa le spui parintilor tai.
Insa daca va trebui sa o schimbi, asta e, o schimbi inca odata, se intampla. Poate ai alocatie si renunti o luna de zile la banii de alocatie ca sa-ti cumperi alta gutiera.