| MarcuPopescu a întrebat:

Salut,acum o săptămâna mi-am luat un lanț de aur, am fost sa văd dacă este aur și chiar așa este.Dar azi am observat ca nu mai are strălucirea aia de la început parca s-a înnegrit puțin.Lantul are 16 grame

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Lant de aur sau suflat cu aur?

| relian a răspuns:

Aurul este de la 24 de carate pana la dealde tabla spoita, deci trebuie sa stii ce aur ai tu laughingsi poate de aia sa si inegrit de mult aur ce are in acel aliaj sigur nu laughing
Sint si bijuterii de 24 de karate, ala sigur asa sta, bine daca il dai cu ceva mazga poate sa nu mai luceasca asa de tare.
Aurul e bun ala de 18 si 22 sau 21 alea is cele mai bune.
Acum dupa cel folosesti multi ani la rand normal ca se mai depune pe el divesrse chestii, dar se pot curata.
In cazul tau banui ca nu-i vorba de ani ci de bijuterie spoita, suflata sau procent f scazut de aur in acel aliaj

| MarcuPopescu explică (pentru relian):

Și a fost și o groaza de bani...

| Wr3nch a răspuns:

Logic din moment ce il porti. Daca il cureti (cauti pe Google si iti zice cum) va straluci in nou.

| alina2k18 a răspuns:

Ciudat, si daca era aur de 9 k dura ceva timp pana sa fie nevoie sa fie curatat la bijutier pentru a ii reda stralucirea., tu zici ca al tau e nou...

| MarcuPopescu explică (pentru alina2k18):

Da este nou, l-am luat din Turcia.De la un magazin de bijuterii, lanțul are 16 grame dar nu știu dc sa făcut așa...

| armiaso a răspuns:

Daca e aur 100% atunci trebuie curatat, exista solutii pentru curatare sau la magazine specializate