| Jojo1769 a întrebat:

Adresez o întrebare celor care au câteva cunoștințe despre fotografie. S-ar putea face wildlife cu un obiectiv 70-300mm? Un obiectiv de 700mm cam cum ce zoom ar fi echivalent? Întreb asta deoarece nu s decis dacă sa-mi iau un dslr cu obiectiv 70 300 sau un bridge, Nikon p900. Mulțumesc!

15 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Un obiectiv 70-300 are un nivel de zoom de 300/70 adica 4.3x
Un 500 mm cu focala fixa are cam 7.5x, asta ca sa-ti faci idee... de 700 cu focala fixa nu am auzit.

Am un dslr Nikon si unul dintre obiective e un 70-300 supermacro.
Eu l-am luat pentru ca-l folosesc si ca tele si ca macro.
iti spun din experienta ca zoom-ul nu prea ajunge pentru wildlife.
Depinde si ce anume vrei sa fotografiezi.
Mai potrivit ar fi un 150-600 mm.

Daca vrei zoom maxim, acel bridge merita banii (83x), dar sa nu uitam ca e un aparat foto entry level, ceva intre compacte si dslr.
Daca vrei poze de calitate superioara iti iei un dslr cu tele obiectiv pe masura cerintelor tale.

Depinde de bugetul tau.
E un hobby destul de costisitor.
Uita-te pe www.f64.ro la preturi.

| danbnz a răspuns:

@fanCocaCola
Ai dat ignore... foarte bine ţâcă!
Asta fac oamenii care nu sunt in stare sa sustina o polemica cu argumente nu cu jigniri.

Modifici in permanenta raspunsurile pentru ca nu ai habar despre ce vorbesti.
Stii tu ceva dar le amesteci aiurea-n tramvai!
Te informezi acum de pe net si te dai mare plus insulte ca sa fii si smardoi!
Vai de capul tau!
Mai mucea, eu faceam poze pe film cand tu nu erai nici macar in faza de proiect!
Scuteste-ma cu istericalele astea de copil rasfatat!
Nu ai teme de facut? Clasa a 8-a e grea anul asta,,,

| mihai69 a răspuns:

Ca să putem vorbi despre factorul de zoom, trebuie să știm mai întâi la ce obiectiv cu focală fixă ne raportăm. Uzual, e vorba despre un obiectiv de 50 mm pus pe un aparat full frame. La cele cu senzor „crop", se mai adaugă 50% (deci un obiectiv de referință ar fi la un crop cel de 35 mm).
Acum, revenind la ceea ce întrebi tu, bănuind că e vorba despre un DSLR crop (alea full frame sunt cam de pe la 10000 lei în sus, mă îndoiesc să bagi atâția bani acum în asta, mai ales doar pentru poze wild life), am vorbi despre un zoom de 2-8, 5 x.
Aparatele bridge au „calitatea" de a face poze slabe la zoom maxim, mai ales fără trepied. Nu recomand un astfel de aparat dacă vrei să faci poze cât de cât „profi". Dar dacă e doar pentru albumul personal, cu amintiri din vacanțe exotice unde e greu să cari un echipament complet dslr, ar merge.
Indiferent ce alegi, nu uita să adaugi măcar un monopied, dar preferabil un trepied bun la set - e „priceless" pentru pozele cu teleobiectiv, indiferent de ce stabilizare activă oferă aparatul ales.

| Digikey a răspuns (pentru mihai69):

Cred ca ati invatat amandoi foto de la desene animate.
De cand dracu factorul zoom al unui obiectiv depinde de cropfactor?
Nu era constant?
Nu ne raportam la 50 mm, ne raportam la 43mm.
Daca tot iti place sa razi de ce nu te bufneste rasul la ce a zis Danut?
"Un 500 mm cu focala fixa are cam 7.5x,"
Nu razi pentru ca nici macar aritmetica nu stii.

| Digikey a răspuns:

Aparatele care fac prea multe functii fac de toate dar nimic bine.Sa fie usor sa fie ieftin sa aiba zoom 100x si sa faca fotografii de calitate?
Am un Nikon seria p cu zoom 42 x si un Canon m3 cu zoom 3x.
Pana sa am Canonul eram convins ca Nikonul facea cele mai faine fotografii. Dupa ce am cumparat M3-ul nu m-am mai atins de Nikon.In afara faptului ca are obiectiv interschimbabil are o calitate a imaginilor elevata.Nikonul p520 pare o jucarie de plastic pentru copii in comparatie.

| Digikey a răspuns:

Un obiectiv fix de 700 mm ar fi echivalent cu un obiectiv cu zoom de 30x la extensie maxima ca si distanta focala.Ma refer la un 24/700.
Nikonul p900 are aproximativ 80x echivalentul unui 24/2000mm.

| danbnz a răspuns (pentru Digikey):

Obiectivul cu focala fixa nu se extinde.

| mihai69 a răspuns (pentru danbnz):

Nu spune nimic de vreun obiectiv fix. Zice că și-a luat un M3, care vine stock cu un obiectiv 18-55 (adică de 3 ori focala minimă).

| danbnz a răspuns (pentru mihai69):

Eu la raspunsul asta m-am referit:
"Un obiectiv fix de 700 mm ar fi echivalent cu un obiectiv cu zoom de 30x la extensie maxima..."

| Digikey a răspuns (pentru danbnz):

Am scris zoom la extensie maxima referindu -ma la dist focala.
iar 30x raportat la focala 24/700.
Nici sa citesti nu esti in stare?
Cauta distanta in DEX apoi distanta focala.
Se masoara in mm si este fix distanta de la centrul obiectivului la senzor.Cand faci zoom la maxim se mareste distanta.
Un leu nu am gasit astazi.

| danbnz a răspuns (pentru Digikey):

Ce extensie maxima mai omule daca are focala fixa?
Raportat la o poza de 1:1
Mai informeaza-te inainte sa vorbesti.

| Digikey a răspuns (pentru danbnz):

Cine are bre focala fixa? Creierul tau care nu stie sa citeasca?

| danbnz a răspuns (pentru Digikey):

Ai modificat raspunsul de nu stiu cate ori...
Nu mai comentez la ce ai zis acum ca iar schimbi ceva.
Stii tu ceva dar nu stii bine.

Inca o observatie:
"Un obiectiv fix de 700 mm ar fi echivalent cu un obiectiv cu zoom de 30x la extensie maxima..."

Pe asta cu 30x de unde ai scos-o?
Sau nu stii cum se calculeaza zoom level?
Ala de 700 are zoom de 700/50 adica 14x

Nu stau sa dau lectii de foto aici.
Citeste asta ca sa te lamuresti cum sta treaba:
https://photo.stackexchange.com/......tical-zoom

| Digikey a răspuns (pentru Digikey):

M-am exprimat ca pentru incepatori dar nu ai inteles nimic.Acum ma exprim ca pentru prosti:
Distanta focala a unui obiectiv fix de 700 mm este aceeasi ca a unui ob zoom 30x al unui 24/700 la extensie maxima.
Daca tot nu ai inteles lasa-te naibii de fotografie si fa-i poze cu telefonul vecinei tale de 150 kg.
Un grandangular ar fi util daca stii ce inseamna.

| mihai69 a răspuns (pentru danbnz):

Pe ăla nu-l văzusem... rolling on the floor