| 666Bye a întrebat:

Salut. Am 11 clase terminate, mentionez ca am fost la scoala profesionala, nu liceu. Ceea ce vreau sa stiu e, daca, pe viitor as mai putea continua, sa pot da pentru bac, si sa fac o facultate. Daca as putea, ce as putea face? Si ce ar trebui sa mai fac? Vreau sa spun ca acum nu pot continua, de asta vreau sa stiu, daca pe viitor as putea. Multumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca se poate!
Intai te poti inscrii la LICEU, doar curs SERAL este posibil pentru tine, unde faci 13 clase, apoi dai BAC-ul si daca-l iei, poti merge la facultate.
Te poti inscrie la liceu (curs seral), la anul sau peste 2 ani, daca anul asta nu poti!

| sierra1 a răspuns:

Condiția obligatorie: TERMINI liceu!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faci liceul la seral, apoi te inscrii la bac, dupa care poti merge la facultate.
Cauta un liceu de tip "seral" de la tine din zona.

| LPCTSTR a răspuns:

La facultate se pot inscrie, actualmente, numai elevii absolventi ce au urmat liceul si au diploma de bac.
Deci trebuie sa faci liceul si sa dai bacul conform programei si specificului liceului urmat.

| 1234568807 a răspuns:

Ca sa dai bacul si sa faci o facultate, trebuie sa te inscrii la liceu la seral sau frecventa redusa, la aceste forme de invatamant se inscriu persoane de orice varsta, deci poti oricand

| zeuspebepeee a răspuns:

Sfaul meu este sa nu faci o facultate, decat daca stii SIGUR ce vrei de la viata ta. Daca doresti sa dai la Medicina / Drept, chiar te incurajez sa faci asta, dar daca ai ales altceva si nici nu esti sigur/sigura ca asta iti doresti, mai bine o lasi balta. Nici nu doresc sa ti cont de sfatul meu, dar macar fa un research si vezi ce inseamna facultatea in zilele noastre. Daca crezi ca termini o facultate si dupa te angajezi ca director de banca. te inseli amarnic.