| DuRaCeLlL a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa plec la tatal meu in Dublin. As vrea sa ma duc singur dar am inteles ca nu merge fara insotitor doar cu compania Blue Air care platesti 50 euro in plus pentru a merge cu insotitorul de bord. Dar intrebarea este aia 50 euro ii platesti in aeroport? La notar fac procura pe numele companiei Blue Air?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate merge cu orice companie aviatica daca ai declaratia notariala a parintilor care indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion, indicand denumirea companiei cu care zbori. Tatal tau, daca nu vine in tara, poate face declaratia la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat).
Unele companii percep acea taxa de insotitor iar altele nu. Intereseaza-te la biroul companiei cum se plateste.

| DuRaCeLlL explică (pentru Ioandelasal):

Imi poti lasa un numar de telefon te rog frumos?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DuRaCeLlL):

Gasesti pe internet datele de contact ale companiei cu care vrei sa mergi.