| Denis67 a întrebat:

Am 17 ani și vreau in vacanta de Paști in Ungaria cu mama și cu sora mea și ne trebuie procura notariala pentru ieșirea din tara.
Cei care ați avut sau aveți ce documente v-au trebuit să aveți la biroul notarial și ce preț ar costa acel document (cu aproximație)?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu va trebuie procura ci o declaratie a tatalui, autentificata de un notar public, prin care isi da acordul sa plecati in Ungaria si indica drept insotitor major pe mama voastra.
Tatal va merge la un notar public cu cartea de identitate si cartile voastre de identitate. La tariful minim declaratia costa cca 18 lei de minor.

| Amis a răspuns:

Din cate imi amintesc, trebuie ca parintele ` responsabil ` si care detine ` autoritatea ` asupra fiiilor, sa realizeze o imputernicire.

Acte necesare pentru procură:
Actul de identitate al părții care face împuternicirea (mandant), în original.;
copia actului de identitate al părții împuternicite (mandatar) sau datele acestuia de identificare
Note:

1) Pe lângă actele menţionate mai sus, în funcție de obiectul procurii, pot fi solicitate și alte documente;

2) Partea care face împuternicirea trebuie să se prezinte personal la notariat în toate cazurile;

3) Persoana împuternicită (mandatarul) nu este necesar să se prezinte la biroul notarial.