| rem1x70 a întrebat:

Am avut o noapte grea, abia că mai pot să mai țin ochii deschiși din cauza unui vecin nenorocit care s-a hotărât că ar fi o idee bună să-și pornească radioul la maxim la 4 dimineața.
Nu este prima dată când se întâmplă… are 90 de ani și arată ca un cadavru în viață…
Ideea e că peretele dintre mine și mortăciunea de 90 de ani, este complet din rigips și aud tot ce face și mă deranjează extrem de tare, pentru că am ajuns să nu mă mai pot odihni în casa mea.
Are cineva vreo idee cu ce se izolează fonic un perete din rigips?
Cât despre mortăciune, unde trebuie să mă duc și ce ar trebui să fac ca să înceteze cu gălăgia noaptea?
Din câte șiu, pot suna la poliție dacă tulbură liniștea la ore târzii, însă nu cred că ar zice nimic nici poliția dacă mă deranjează doar pe mine.
Aștept răspunsuri și idei.
Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pana nu incerci cu militia nu stii ce se va intampla. Sant firme care izoleaza fonic peretii. Ideal e sa izolezi toata camera altfel nu va avea un efect bun.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vei ajunge si tu "mortaciune de 90 ani" ca el (ceea ce-ti dorsc din suflet), atunci ce vei spune?
Omul are auzul slabit si trebuie sa asculte mai tare radioul sa-l inteleaga.
Tu cand faci chef, ai doar mintea slabita de bautura.

Acum mergi la farmacie, cumpara-ti niste dopuri de urechi - te costa mult mai putin decat izolarea fonica si vei putea dormi linistit.
Daca esti tare nervos, cere si ceva calmante-somnifere. tongue

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, suni la poliție și îi dă o amendă de 500 de lei, și ce ai rezolvat? E un moș, totusi, te simți tu bine să știi că poate ii iei painea de la gură când poți să VORBESTI cu el? Poate omul nu e conștient cum se aude. Daca are probleme cu auzul, el nu aude fiecare mișcare cum faci o tu. Soluția e comunicarea, apoi altele.

| Goete a răspuns:

Noapte grea, cand el a pus radioul doar in zori-de-zi?
Atunci cea mai mare parte nu e din cauza lui.
Cred ca daca nu i-ai spune mortaciune si ai vorbi cu el omeneste ai avea problema rezolvata

| Iote a răspuns:

1. De ce peretele este din rigips? Este o garsoniera din aia supraetajata pe un bloc?
2. Se poate izola cu vata minerala.
3. "Mortaciunea" care ar putea fi de varsta bunicului tau, are auzul slabit. Oare nu ar fi bine sa ai putina minte si sa-i explici ca te deranjeaza noaptea? Cu siguranta el va intelege mai bine decat tine. Am avut si eu odata 2 batrani care faceau gimnastica dimineata deasupra mea. Doar ca eu lucram noaptea, nu ma culcam la 3 dupa o noapte de jocuri. Le-am explicat ca muncesc si am nevoie de somn. Nu am mai auzit nici musca de la ei. continuau sa faca gimnastica, dar isi adaptasera programul.

| rem1x70 explică (pentru Iote):

Sunt conștient că are auzul slăbit și că trebuie să asculte mai tare, dar nu sunt de acord să pornească radioul când este oră de liniște.
Și eu am muncă în fiecare dimineață și mi-a ajuns să mă odihnesc 4 - 5 ore, că are domnul în vârstă chef de muzică la 4 dimineața...
Cu vorba nu a mers, astăzi a fost a 3-a oară când am încercat să-i explic că încerc să mă odihnesc nopțile, căci muncesc dimineața și ce crezi? M-a alungat de la ușa lui... de asta l-am și numit "mortăciune", însă unii dintre voi judecați omul fără să cunoașteți întreaga poveste...
Sper că am fost destul înțeles pentru toată lumea!

| Iote a răspuns (pentru rem1x70):

Ma intreb CUM i-ai vorbit. Daca ai tipat la el, daca l-ai amenintat, daca... sigur ca te-a alungat de la usa lui. Ma intreb cum iti ajung 4-5 ore de somn. Oare nu si tu il deranjezi pana te culci?

| Gabriel2424 a răspuns:

Te duci la politie direct, nu trebuie sa suporti tu galagia lui sau îi spui ca nu poti sa dormi din cauza lui si poate intelege.