| Vyrnfa a întrebat:

Salut, am centrala termica pe carbune si lemne si as vrea s-o schimb cu una pe gaze( am si centrala pe gaze functionala), ii mai dau drumul cand folosesc apa calda. As dori sa stiu daca pot sa folosesc centrala pe gaze sa incalzesc si caloriferele

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Cei de la bloc cu ce incalzesc caloriferele? Doar nu cu centrala cu lemne si carbuni.

| Vyrnfa explică (pentru darrio2007):

Eu incalzesc caloriferele prin centrala cu carbune si apa calda prin cea cu gaze( am si boiler, dar cand nu e apa in boiler folosesc centrala), eu intrebam daca pot scoate din functionabilitate centrala de pe carbune si sa pot sa incalzesc caloriferele cu centrala de pe gaze. Adica sa schimb tevile care se duc in centrala cu carbune si sa le pun centralei cu gaze, sau ce modificari trebuie...

| relian a răspuns (pentru Vyrnfa):

Asa parca e mai bine de cit ce ai intrebat prima data.Nu cred ca poti, adica nu face fata centrala ta pe gaze.Trebuie sa stii ce putere are cea pe gaz, astfel incit sa poata duce caldura.Una este sa incazesti un boiler si alta sa faci caldura intr-o casa.Deci iti trebuie o centrala de o anumita putere.Ca urmare mergi la magazin sau unde vind aia centrale, spui cam ce casa ai, ce calorifere ai si aia iti spune cam ce putere ar trebuie sa fie centrala pe gaz.Asa normal schimbi conectia de la centrala pe lemn la aia pe gaz si aia e tot, aia nu-i problema, problema este sa fie asta pe gaz de puterea care trebuie.Si nu cred ca ai luat tu centrala pe gaz de puterea unei case sa zic asa doar pentru a incalzi un boiler.

| darrio2007 a răspuns (pentru Vyrnfa):

In functie de puterea centralei, da, poti face asta. Cu modificari, bineanteles.

| Vyrnfa explică (pentru relian):

Salut, eu acum cativa ani incalzeam casa cu gaze si am schimbat cu centrala pe carbune si centrala de pe gaze n-am scos-o, doar o folosesc cand nu fac focul la centrala cu carbune si nu am apa calda in boiler( apa calda din boiler 100l se incalzeste cand folosesc centrala de pe carbune). Daca e cum zici tu are putere centrala pentru ca o foloseam inainte sa incalzesc casa

| relian a răspuns (pentru Vyrnfa):

Atunci nu vad la ce mai intrebi odata ce ai mai facut asta inainte. Daca aia pe gaz este de puterea care trebuie nu vad ce problema ai avea.Muta si aia e tot.

| baru a răspuns:

Da, se poate! Cu mici modificari.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ia vezi- Ala pe gaz nu e cumva instant de apa? Centrala e altceva.