| Dyzz a întrebat:

Salut, am comandat vreo 5 produse de pe ebay cu livrare gratuita, am pus adresa de la mine de acasa iar acum vreau sa stiu daca imi vine la oficiul postal din oras, sau in resedinta de judet? Mai vreau sa stiu daca voi plati ceva cand voi ridica coletele, am platit prin Paypal si transportul este gratuit, multam.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Produsele o sa vina la Oficiul postal vamal din capitala de judet si o sa fii instiintat printr-un aviz.
Daca le-ai platit si transportul este gratuit atunci s-ar mai putea sa trebuiasca sa platesti taxa vamala si TVA (daca coletul nu este trimis dintr-o tara UE).

| Dyzz explică (pentru Ioandelasal):

Si cam cat costa taxa vamala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dyzz):

Taxa vamala este in functie de produse si valoarea acestora, n-am de unde sti procentul, sunt mai multe.
Cauta pe internet taxele vamale ale Romaniei si apoi produsele si o sa gasesti.
De altfel, in aviz, ar trebui sa scrie daca si cat trebuie sa platesti, in functie de produs si valoarea declarata.