| YamahaR125 a întrebat:

Salut,am dat o comanda din China în valoare de 50$ cu tot cu transport, ea valorează 46$(o placă de bază la un telefon).
Aceasta nu a ajuns la poșta mea, ci la cea județeană unde am fost chemat..am căutat pe internet și cică nu voi plăti taxă vamală, doar TVA.
Mă poate ajuta cineva cu valoarea TVA-ului dacă această comandă a valorat 46$? Și dacă există șanse să plătesc vama? Coletul este mic, sub 500g

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

Daca e sub 150E nu platesti taxe vamale doar TVA care e 19%, deci cam 46 de lei in cazul tau.

Vezi sa mergi cu bani marunti ca din cate stiu aia nu prea au rest de dat si nici nu poti sa platesti cu cardul.

Nu conteaza cat e coletul de mare, conteaza valoarea, daca aia care au expediat coletul au trecut pe el ca valoreaza 50E, o sa platesti taxele. Unele magazine sunt mai de treaba si la pachetele mici, chiar daca sunt scumpe trec sub 10E tocmai ca sa nu platesti taxe.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei plati TVA de 19%, respectiv la 50 de euro TVA va fi de 9, 50 euro, respectiv echivalentul in lei de cca 46 de lei.