| Răcoare_Iulian_1999 a întrebat:

Am gasit acest inel. Este de aur, are ceva scris pe el inauntru, pare cam alb de asta intreb. Aici aveti link. Ms. https://imgur.com/gGkqiEK

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca Nadia 1978! Nu se vede prea bine si nu-i inel ci verigheta.

Bula
| Bula a răspuns:

1978 probabil este data inscriptionarii (numele d-inainte nu se vede, e acoperit de deget).
In aceea perioada s-a adus mult aur de provenienta turceasca, cu 8 si 12 karate, care au fost mai deschise la culoare fata de cele de 14k standardizate la noi.

Daca contine aur, in interiorul inelului trebuie sa se vada si un numar din 3 cifre, care indica continutul de aur in miligrame dintr-un gram si se poate calcula (cu regula de trei simplu) cate karate are inelul (1000mg = 24K).

| Furnicuta000 a răspuns:

978 inseamna ca e placat cu aur din cate stiu eu.
Daca era aur scria altceva (585)

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Acolo scrie 1978... Și asta cred că-i anul.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Da, nu se vede prea bine in poza.