| MariusB23 a întrebat:

Salut, am inchiriat un atv de la o firma de la mine din oras pentru o plimnare cu niste prieteni si am avut un accident cu el in care nu mai vireaza ghidonul, cel care lucreaza la firma mi-a spus ca trebuie sa platesc manopera plus piesa. Intrebarea mea este daca ei au aceasta firma nu ar trebui sa aiba si asigurare pentru aceste atv-uri? Ce baza am eu daca ei folosesc acea garantie sa ia banii si eu sa le platesc atv-ul?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca accidentul este din vina ta (si asa inteleg ca este) trebuie sa platesti! Asigurarea nu acopere decat daca tu erai lovit de altul.

| MariusB23 explică (pentru Salontanul):

Am uitat sa precisez ca nu am avut un accident rutier, am facut accident pe teren in padure

| Salontanul a răspuns (pentru MariusB23):

Tocmai de aia spun: accidentul este din vina ta.

| ROB3RT89 a răspuns:

Din cate vad eu, unii nu stiu ce sa faca sa scape de raspundere.
Sigur baietii de acolo detin asigurari casco si vor doar sa profite de tine.
Tu nu ai nici o vina...

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu fi "chior", uita-te mai atent si vezi ironia!

| suntserios a răspuns (pentru ROB3RT89):

Am fost chior asa e, repar.

| Violleta2022 a răspuns:

In principiu asigurarea trebuia facuta si platita de tine, sau de cel care a inchiriat ATV-ul.
Din pacate, daca nu ai platit sa fii asigurat, va trebuii sa achiti integral reparatia si vopsirea atv-ului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu contează ce baza ai tu. Ei pot avea bine mersi asigurare, asta nu înseamnă că nu îți pot cere bani pentru daune. In primul rand cu asigurare sau fara ATV ăla iese din circuit și ei pierd bani că nu îl pot inchiria

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trebuia sa inchiriezi atv ul daca stii ca nu esti atent, din vina ta s-a stricat acum trebuie sa platesti, vorberste cu cei de la care ai închiriat atv ul si intreaba i au asigurare? Cit te costa pe tine reparatia atv ului?

| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă au asigurare, aia e de tip RCA (de răspundere civilă, adică dacă intrai cu atv-ul în altă mașină, plătea asigurarea reparația acelei mașini, dar NU și a atv-ului).
Nu face nimeni asigurare CASCO la un atv. Și când ai închiriat, ai citit contractul? Sigur scrie acolo că plătești orice strici la ele.

| Mihai0101 a răspuns:

Sa-ti para bine ca nu ai patit nimic atv nu este pentru viteza dar daca nu intelegeti cine va poate da minte?

| MotoBlitz a răspuns:

Din păcate, ei au tot dreptul să îți ceara bani. Și nu mai au garanție, pai cred ca au atv-urile alea 20 de aniwinking. Cine a fost de vină in accident? Sau ai avariat-o singur? Daca ar fi fost vinovat altcineva, puteai să ii ceri asigurarea ăluia care a provocat accidentul și nu îți cereau tie nimic.