| S1mplu a întrebat:

Salut, am luat si eu acea promotie de la RCS-RDS in care primesti o tableta daca iei internet de la ei si totul doar 15 lei pe luna.

Astazi am observat ca am primit o notificare care spune :

Avertisment de utilizare a datelor si ma pune sa dau un click pe acea notificare care ma duce la :

Date mobile (in dreapta scrie Digi si este pornit)

iar mai jos spune :

Setati limita pentru date mobile.

Ciclu utilizare a datelor 27 iul. - 26 aug.

o linie rosie este pusa la 5, 0 GO limita
O linie portocalie este pusa la 2, 0 GO avertisment.

27 iul. - 2 aug: aprox 2, 17 GO utilizati, conform tabletei, contabilizarea operatorului poate diferii.

===

Ce sa inteleg prin acest avertisment?
Ca pot folosii maxim 5 GO sau ce?

Daca platesc doar 15 lei pe luna cu internet si la pc si la tableta (printr-o cartela gen telefon, doar ca e internet).

Tableta este 3g cu wifi, gps, si mai multe.

Nu am ruter wireless acasa, deci folosec doar cartela aceea pana cumpar un ruter.

Si daca trebuie neaparat router wireless, ce recomandati?

Tableta este AllviewAX4 Nano

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Tu poti sa setezi ce limita vrei, daca ai limita, seteaza ce limita ai. Daca nu, poti sa setezi orice limita. Tableta iti contorizeaza cat consumi, nu iti pune o limita la consum. E un fel de "contuar" sa vezi cat consumi.

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Da, poti folosi doar cei 5 GB daca asa e setat.
Daca vrei sa-ti cumperi un router, opteaza pentru un TP link gen:
http://bit.ly/1kdvrE5
oricare iti e tie de folos, si nu o sa ai limita la traficul de net.

| S1mplu explică (pentru CM7YRE):

Faza e ca ma lasa sa setez eu limita mai mult de 5, s percep taxe daca de ex setez eu limita de trafic la 15 sau 20?

| CM7YRE a răspuns (pentru S1mplu):

Tu poti sa setezi ce limita vrei, daca ai limita, seteaza ce limita ai. Daca nu, poti sa setezi orice limita. Tableta iti contorizeaza cat consumi, nu iti pune o limita la consum. E un fel de "contuar" sa vezi cat consumi.