Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutor, sunt in Germania si contractul meu de munca expira, mi s-a spus ca nu mi-l vor prelungi. Sunt paralel cu limba germana si cu legile de aici, ma poate ajuta cineva, cine se pricepe, cum trebuie procedat, unde trebuie mers ca sa-mi inchid toate cele si sa ma pot reintoarce in Romania? Ce este de facut si cu somajul, il pot primi in Romania? Cine stie vreo persoana ce are cunostinte in domeniul si ma poate ajuta? Multumesc.

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Parerea mea ca nu trebuie sa renunti atat de repede pentru un banal de contract! De ce sa renunti? Te duci si iti cauti in alta parte, la alta fabrica. Nu se moare din asta daca nu ti-a prelungit contractul, nu esti singurul si nici ultimul. Daca cunosti engleza poti merge la firmele din orasul tau care se ocupa de recrutari pentru a intra in alte fabrici unde au nevoie de oameni.

Intra pe grupul cu romani din Germania pentru a cauta pe cineva care sa te ajute la limba germana.

Ca sa renunti definitiv la Germania, mergi la primarie si sa anuleze Anmeldungul, apoi la AOK daca acolo esti inscris pentru asigurarea medicala si apoi la banca pentru a inchide contul. Pentru somaj mergi la Arbeitsamt desi trebuie mers cu cineva care sa te ajute in traduceri. Nu poti pleca imediat cum ai depus actele, trebuie sa mergi la cateva vizite cand te cheama ei.

| doctorandus a răspuns:

Înainte de a pleca te duci la primărie și anulezi Aanmeldung. Restul nu cunosc.

| ancaval a răspuns:

Păi cum ai ajuns tu acolo? Cine te-a dus?
Cine ți-a făcut actele?

| kaTTsu a răspuns (pentru ancaval):

Ce intreb eu si ce-mi raspunzi tu. Nu are relevanta intreaga poveste, am avut un job pe o perioada de aproape 3 ani, in Germania al 3 lea contract respectiv dupa 3 ani este "nelimitat", eu nu-l voi primii si ma intereseaza ce trebuie facut pe mai departe, daca stii esti rugata sa-mi scrii in continuare, daca nu, te rog abtine-te!

| ancaval a răspuns (pentru kaTTsu):

Pentru celelalte contracte de muncă, ai semnat? La cine ai semnat? Mergi la aceea persoană și zici că pleci acasă, îți dă să semnezi alte hârtii și gata. Trebuie să fie o persoană de legătură între tine și angajator. Sau poți merge la birou "ich muss in Rumanian gehen unde dort arbeiten". Se prind ei că vrei demisia.
Cu mutația sau chiria nu știu cum ai făcut, sigur te-a dus cineva pe acolo, că sunt niște drumuri oricum. Mergi tu și zici că pleci în țară.
Asta e, chiar foarte greu singur și fără limba germană, dar caută pe net, cred că..."reverso traducere română-germană".
Dar oricum......la birou, la primărie și la proprietarul unde stai, la ei trebuie să mergi.
Nu sunt români prin apropiere?
În ce oraș ești? Intri pe Facebook și cauți grupuri "români în Berlin" exemplu. Întrebi acolo detalii.