| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o intrebare cam ciudata pentru ca toti sunt invatati intr-un anume fel dar eu vreau sa o fac diferit.

Toata lumea stie ca verighetele se poarta pe mana stanga pe la degetul al 4-lea si ca vena iubirii bla bla (nu cred in chestiile astea evident).

Eu sunt dreptaci si daca ar fi sa port verigheta pe mana stanga, m-as simti foarte neconfortabil cu ea acolo.

Asa ca atunci cand voi avea nunta, o sa zic la preot sa bage verigheta la mine pe partea dreapta pe aratator (exact, aratator). Acolo simt eu ca va sta cel mai bine si nu ma va sifona.

Adica sa fim seriosi, nu cred ca scrie in biblie sau vreo lege de la parlament ca inelul e musai sa fie pe stanga la inelar. (Cred ca biblia nici nu zice de vreun inel).

(P.S. : Nu sunt religios si nu cred in vreo fiinta supranumita dumnezeu sau zei sau draci si diavoli {e doar o poveste de adormit} care se ascunde/ascund prin nu stiu ce lume cereasca si prostii de astea. Probabil a fost unul care a visat si i-a venit ideea sa creeze o carte cu numele biblia, in fine, o dau in altele laughing.

Revenind la discutia precedenta, am 25 nu am nici o nunta in curand dar am intrebarea asta de mul timp in cap.

Voi o sa purtati inelul la fel ca toti de pe pamant, sau o sa luati propriile decizii si sa purtati unde va este mai bine.

Eu prefer in felul meu totusi.;-?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Iata raspunsul meu, pe scurt:
Purtarea inelului de logodna indica lumii ca persoana este deja "ocupata", sa nu se lege cineva de ea, iar la nunta inelele sunt "sfintite" pentru ca cuplul sa ramana impreuna "pana la moarte".
Deoarece majoritatea oamenilor sunt dreptaci, inelul de verigheta a primit locul pe unul din cele mai ne-expuse degete la accidente: al patrulea deget de pe mana stanga.
Degetul inelar este cel mai putin expus la pierdere accidentala si astfel inelul poate sta aproape fara pericol pe el, vreme indelungata.
Totusi, exista cazuri cand degetul inelar se poate agata accidental, ducand la smulgerea mecanica a degetului. Daca exista asemenea pericol, atunci inelul trebuie indepartat prioritar pierderii degetului.

Oricum, conform datinilor, inelul de LOGODNA este simbol-indiciu pe perioada logodnei, iar dupa nunta intra in functiune si alte "semne" ca femeia este maritata, deci nu mai este "libera".

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ti se pare o idee originala, dar de fapt e o înșiruire de tâmpenii.
Majoritatea sunt dreptaci si poarta verigheta pe inelarul stâng, tocmai ca pe mana dreapta te va incomoda, daca ești dreptaci.
Povestea cu vena a apărut acu câțiva ani, muli mai tarziu decât verigheta.
Purtarea verighetei pe inelar este o convenție sociala. Nu vei întoarce această convenție purtând verigheta pe un alt deget, dimpotrivă, o vei transforma intr-un banal inel. Care e diferența intre a purta verigheta pe arătător si a o purta in buzunar, de exemplu?
In privința preotului, ce contează degetul pe care o asează el? Tu o poți purta si in fund, cui ii pasa?
Cea mau mare tâmpenie este insa negarea credinței. Pai frate, daca nu crezi, ce naiba cauți la preot, la biserica, la ce bun sa te visezi unindu-ti destinele cu aleasa inimii in fata altarului?

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tot nu crezi in vreo religie si restul, la ce ti-ar trebui verigheta, in cazul asta?
Fii liber, ca pasarea cerului si porti un inel imaginar, daca te tot streseaza, pe ce deget il porti.
Sa stii si tu, ca 90% din populatia globului, suntem dreptaci, si verigheata se poarta pe mana stanga, tocmai pentru a fii protejata de accidente, spargeri, loviri, pentru ca, folosim mana dreapta cel mai mult. La fel si ceasul, tot pe stanga sa fie protejat de socuri, lovituri samd. Stangaci, poarta ceasul pe dreapat.
Oricum, ai lacune mari in ale subiectele legate de nunta si alte ritualuri. Mai bine, focuseaza-te pe gasitul unei fete si pe respectul pe care trebuei sa-l acorzi, ca sa ajungi intr-o zi si la o casatorie, fie ea si civila, daca-ti repugna cea religioasa.

| Holiday a răspuns:

Nu inteleg problema cu popa, atata timp cat nu crezi in spiridusi, ce sa cauti la popa...
Referitor la purtarea inelului pe mana "indemanatica", in cazul tau dreapta, nu e o idee buna. O sa vezi ca te va incomoda la anumite activitati mai mult sau mai putin. Se mai agata de tot felul de lucruri pe care le manevrezi.

| WaterDrop a răspuns:

La cat de mult vorbesti legat de un subiect atat de inutil, asteapta sa vezi daca ajungi pana la nunta, apoi te poti gandi si la inel.Si cine spune ca trebuie nunta? Poti sa traiesti cu ea bine mersi si fara, asta daca nu ai vreun job prost platit si cauti sa aduni niste banuti sa te ajute cu noul apartament/casa.Bleh.

| Celodrix a răspuns (pentru WaterDrop):

De fapt este o intrebare foarte raspandita, dar eu am vrut niste opinii noi si care sa nu includa ranchiuna. Este ceva sincer si legat de ceea ce imi doresc pe viitor. Ma gandesc ca nu e rau daca vreau sa am diferit fata de 99% din lumea intreaga si nu e un subiect inutil, cauta pe gogu si ai sa vezi laughing

| Mircea08 a răspuns:

Fa toate lucrurile in felul tau. E plina lumea de imitatori. Am si eu o rugaminte : - raspunde-mi, asa in felul tau, fara sa te gandesti ce ar raspunde altii, cum de a ajuns in A.D.N. acele informatii privind insusirile morfologice, biochimice si fiziologiceale individului. Se stie ca si cel mai neevoluat animalut are in componenta fiecarei celule acest pachet imens de informatii. Sa presupunem ca nu se accepta raspunsul "nu stiu" deoarece o fiinta evoluata ar trebui sa stie mai mult decat un gandacel si ar putea explica de unde a facut rost gandacelul de acele informatii
multumesc!

| Celodrix a răspuns (pentru Mircea08):

Î : cum de a ajuns in A.D.N. acele informatii privind insusirile morfologice, biochimice si fiziologiceale individului.

R : Exista foarte multe vietati pe aceasta planeta, de cea mai mare marime pana la cele nano microscopice. Fiecare vietate inclusiv specia noastra s-a adaptat vremurilor si a invatat treptat sa faca si cu fiecare noua generatie celulele creierului s-au dezvoltat asa mult incat ca noi sa convietuim in ziua de astazi in paturi si cladiri pana la soare. Fazele cu daca nu cred in religie scrise de ceilalti oameni "este pentru ca daca sotia vrea la biserica, eu nu o pot refuza, este dreptul ei" si ea stie ca eu sunt asa happy si as face asta pentru ea. Si da exista o ea si ma accepta asa cum sunt. Nu pot spune ca greierii sau fluturii sau cainii o sa vorbeasca ca noi intr-o zi, pentru ca sistemul lor neuronal si componenta nu le permite aceasta dezvoltare uriasa. Nu eunt idiotwinking Si ca sa raspund la inca o incrrcare de intimidare de mai sus, "fratilor, a iubi pe cineva sincer si curat nu are nici o legatura cu biserica si sfintii, sa fim seriosi happy ".

| Mircea08 a răspuns (pentru Celodrix):

Este adevarat ca fiintele au evoluat, dar la inceput, cand nici macar nu aveau creier de unde au facut rost de gramada aia mare de informatii, extrem de pretioase si fara de care nu ar fi putut evolua ca sa se faca din ce in ce mai "destepte"

| Claxon987 a răspuns:

Eu zic sa eviti momentele penibile in care va trebui sa i expui lui popa ideile tale despre cum sa sa iesi ca paduchele in frunte intr-un mod original. Poti sa o muti dupa ceremonie daca te incurca. Exista un simbol pentru care se poarta exact pe acel deget, si o explicatie