| Alexluchi20 a întrebat:

Salut.Am o întrebare.Credeți ca scrisul de mâna va dispărea? Si dacă da, cam in câți ani?

Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Scrisul de mână (cursiv), manual, de mâna omului va dispărea probabil in 100 de ani, 200 de ani. Va continua scrisul de mână digital, cum are word acele fonturi cu modele de scriere de mână.
Poți să-ți dai seama că nu prea se mai cere un eseu de 5 pagini A4, dar un eseu de 5 pagini A4 in Word, cu delimitări precise de mărimi, iar acesta să-l introduci într-o platformă. Totul frumos, normal, nimic rău în asta... dar este începutul în care scrisul de mână (cursiv) manual va dispărea în cateva decenii. De exemplu, sunt unele țări în care predominant se scrie semi-cursiv sau total ca litere separate (ca in calculator), in alte țări este predominant să se scrie digital, iar scrisul pe foaie pentru lucruri personale, si destul de rar.

| Alexluchi20 explică (pentru SingleForOne):

Ms

| readytofly a răspuns (pentru SingleForOne):

Cum sa fie asta raspunsul castigator? Numarul de oameni saraci fara acces la tehnologie este in crestere pentru ca ei fac chiar si cate 10 copii, cei bogati in medie 1 sau deloc. Cei multi si saraci nu vor avea tehnologia necesara laptop/tablete/telefoane smart pentru a folosi exclusiv scrisul digital.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Scrisul de mână (cursiv), manual, ...va dispărea. Va continua scrisul de mână digital"

- Scrisul de mână (cursiv), manual (?!)
- scrisul de mână digital (?!)

să ne ințelegem: ce-i aia scris de mână și ce-i aia scris pe o tastatură - că se pare că nu ne e clar și mai sus, ne dăm cu stângu-n dreptu'!

| sierra1 a răspuns:

și că tot veni vorba - nu DISPARE dar nu va fi generalizat așa cum îl știm, de ex unii o iau inainte de pe acu'

https://www.theguardian.com/......ls-finland

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Lioana a răspuns:

Nu va disparea. Nu in viata noastră.

| StrongHeart a răspuns:

Niciodata

| 1234568807 a răspuns:

Nu, cel putin cat timp vom trai noi

| RaduRobertRO a răspuns:

Nu o sa dispara, dar va deveni din ce in ce mai indescifrabil.

| maryus24 a răspuns:

Nu va disparea.

| Kaonashii a răspuns:

Nu o sa dispara niciodata