| Yohei a întrebat:

Salut, am o întrebare... Persoanele care gen nu văd cu un ochi(ca în cazul meu) la ce job s-ar putea angaja? Sau pot da de permis? sad

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sniperist, anihilezi dușmanii cu sniperul.

| Simpatic a răspuns:

NU vrea sa fiu hater desi cine este corect in ziua de azi primeste acest apelativ pe care mi-l asum, dar daca nu vezi bine cu un ochi mai bine orienteaza-te catre altceva, soferii au mare nevoie de ceea ce se numeste vedere periferica, adica sa vezi cu coltul ochilor si ceea ce este dincolo de parbriz, adica mai multe grade de vizualizare decat cere a se vedea in fata precum calul, ci si pe laterale, cine are aceasta vedere dezvoltata si reflexe bune vede si cand sare cineva in viteza de pe un trotuar in fata masinii, deci nu cum fac majoritatea ca se uita doar in fata, aia nu-s soferi.
Tu ai avea un handicap din start la aceasta faza.
Am vrut sa fiu cat mai corect si impartial nu te cunosc si nu ti-am dat raspuns la misto.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti da de permis daca ai acest handicap, fa curs de maseur ca cei care au probleme vizuale (orbii) sunt cei mai buni maseuri deoarece se dezvoltă simtul tactil

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Permis nu.

| troleibuz a răspuns:

Nu vezi deloc? Nu exista nicio operatie pentru tine?

Permis nu. Dar poti avea destule joburi. Nu lua asta ca pe o mare limitare pentru ca nu este. Fiecare om e facut pentru anumite lucruri si pentru altele nu. Poti invata sa lucrezi pe calculator sau sa faci multe joburi normale. Mult noroc!

| StefanChriss a răspuns:

Salut! In primul rand, in caz ca nu ai facut-o deja, iti recomand sa consulti un medic oftalmolog, sa vezi ce optiuni terapeutice ai. Legat de meserie, daca intr-adevar vederea unui ochi este complet compromisa, poti avea aproape orice profesie, cu exceptia celor in care trebuie sa dai teste fizice, gen: MAI, MAPN, transport de persoane etc., pentru ca nu ai trece testul oftalmologic.

| Yohei explică (pentru troleibuz):

Am făcut o operație, dar doctorul a spus ca nu se mai poate face nimic, di cate ști, trăim în România, și dacă vrei să îți verși nervii când ești beat sau ai ciuda pe cineva, e normal să-l bagi în spital, doctorul mi-a spus ca fundul de ochi e praf, e plin de cicatrici și da... Dar îți mulțumesc pentru răspuns, te pup ❤️

| Yohei explică (pentru anonim_4396):

Mersi de răspuns, sper să fi și tu în locul meu să vezi cum e!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Yohei):

Am și eu depresie de multi ani stai chill cunosc suferința. Am spus-o sub forma de glumă sa ii iei pe aia cu sniperul care te marginalizează din cauza problemei tale.

| Yohei explică (pentru anonim_4396):

Am înțeles... happy