| xRaduC a întrebat:

Am o intrebare referitoare la abonamentele din autobuze (Bacau sau poate chiar in general). Odata cu aparitia abonamentelor electronice, mi le-am validat de fiecare data la intrarea in autobuz, ori eu, ori l-am dat din mana in mana sa ajunga la validator (sunt 100% sigur ca si acei oameni l-au validat, deoarece am auzit sunetul de validare). Am fost verificat de doua ori de catre un controlor, prima data am vazut ca scria pe telefonul persoanei care m-a controlat ca e nevalidat (pe font rosu). A doua oara, astazi, am vazut ca iar scria acest mesaj, dar adevarul e ca si parca domnul controlor nu mi-ar fi luat abonamentul astfel incat sa fie citibil. Ce inseamna toate acestea? Este posibil sa primesc amenda, chiar daca mi-am validat abonamentul de fiecare data? In ce conditii se fac amenzile acum? Se aduna pe parcurs si iti vine acasa sau controlorul te da jos din autobuz si iti explica mai departe personal?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai abonament, validarea este optionala. Nu vei primi amenda ca nu ai validat, atata timp cat abonamentul este valabil.