| AndY16 a întrebat:

Salut, am o intrebare si as vrea sa stiti ca orice raspuns este bine venit.
Cand eram mai mic (5-6 ani) aveam ochii albastri, acum, de un timp, au inceput sa devina verzi si sunt un fel de combinatie, adica 50% verde 50% albastru. Recent am aflat de ochii cameleon, am cautat tot felul de chestii despre ei pe internet incercand sa aflu cat mai multe dar nu am prea reusit. Am observat ca in unele zile ochii mei sunt cam in proportie de 80% verde iar in altele sunt mai accentuati spre albastru. As vrea sa stiu daca este un mod de a controla culoarea ochiilor mei, gandindu-ma la ceva sau simtind ceva avand in vedere ca am ochii cameleon.
Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Salut,
Culoarea ochilor se schimbă în funcție de anotimp, dar și de reflexia luminii pe iris când te uiți.

1 răspuns:
| Georgiii2000 a răspuns:

Eu am ochii caprui normal, dar la soare si la lumina puternica se fac 50% caprui, 50% verzi... si la intuneric sunt caprui. influenteaza lumina, din cate am observat. imi doream sa ii am mereu caprui, dar. mna.