| andysk8 a întrebat:

Salut
Am o intrebare! Trebuie sa plec in Ungaria, sunt minor si nu ma insoteste nimeni.
Vreau sa plec cu autocarul sau cu trenul.
Ce ar trebui sa fac sa pot sa ies din tara?
Ce acte imi trebuie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti trebuie cartea de identitate si o declaratie pe proprie raspundere, data de parinti si autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. Acesta poate fi si conducatorul auto ori personalul trenului. Numai bine!

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Ce vrei sa faci? Vezi sa nu faci vreo prostie...

| OoOAkaTZukyOoO a răspuns:

Daca ai 14 ani iti trebuie buletin si viza... daca ai sub 14 nu iti recomand sa pleci ca nu o sa ajungi departe...totusi nu ti-as recomanda sa pleci in UNGARIA asa minor cum eesti!

| maya_1118 a răspuns:

Pana in ungaria doar buletinul, cred ca cu autocarul.nu stiu nu am fost nici cu autocaru sau cu trenul, dar daca esti minor iti trebuie si o aprobare de la parinti

| andysk8 explică:

Am 17 ani. am procura de la parinti, am pasaport. dar am inteles ca neinsotit nu pot sa ies din tara...