| twas a întrebat:

Am o masina de cusut marca Singer, are cel putin 50 ani si este inca functionala. As dori sa o vand, insa problema este ca nu stiu cat valoreaza. Pe net am vazut unele care costa cateva sute de lei si altele cateva mii de euro. Cum as putea sa aflu cam cat ar fi valoarea ei? Sunt din Timisoara, daca ajuta cu ceva.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Era o teapa clasia acum ceva timp cu masinile de cusut singer. Nu valoreaza decat cateva sute de lei. Alea cu miile de euro sunt tepe

| sierra1 a răspuns:

Se zice că în timpul războiului II unii ce aveau aur și au vrut să-l salveze de hitleriști, au ănlociut piese din oțel cu piese din aur. Asta le-ar face atât de scumpe (mii și mii de euro). Care e valoarea sculei tale de cusut? Un nenorocit ar zice să o desfaci și să vezi dacă ai aur în ea. Io zic să o pui pe OLX unde te orientezi în funcție de ce mai vezi pe acolo.

| minrest a răspuns:

Nu valoreaza mult. Vezi sa nu cazi prada excrocheriei cu masini Singer, escrocheria asta te face in final sa dai bani, ca sa cumperi o ''pereche'' pentru masina ta, si sa le vinzi cu o suma mare pe amandoua. Bineinteles, nu le mai cumpara nimeni. Bineinteles, nu ti se spune de la inceput.

| ziftode a răspuns:

O masina de cusut asa veche, incearca la un muzeu, case de antichitati, case de licitatii, etc.
nimeni nu ar folosi in ziua de azi o masina de cusut asa veche, adica, cel putin nu s-ar duce sa cumpere una ca apoi sa o foloseasca (ca, ai 70 si e masina de cusut a bunicii, poate ca intr-adevar ai folosi-o, dar nu te-ai duce sa iei una la mana a doua asa de veche)

alea de mii de euro ar putea fi industriale, sunt masini de cusut pneumatice care se vand si cu motorul care produce aerul comprimat, masini de surfilat industriale, etc.