| Sfirca a întrebat:

Salut, am o prietena care a fost exmatriculata de la facultate, numai ca parintii nu stiu si de curand i au cerut o adeverinta necesara la servici. Daca de exemplu duce o "adeverinta" se poate verifica veridicitatea informatiilor? Daca da ce alte optiuni mai poate avea? Poate plati ea ceva taxe ca sa nu mai trebuiasca sa aduca adeverinta sau poate scoate ceva de la secretariat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu v-as sfatui sa faceti fals si uz de fals, sunt doua infractiuni pentru care se poate face si inchisoare. Sigur ca poate fi verificata foarte usor adeverinta, este destul un telefon la secretariatul facultatii. Pentru restul nu stiu ce sa zic, ai fost foarte vag/a, nu spui ce fel de serviciu are, ce fel adeverinta si pentru ce-i trebuie. De la secretariatul facultati mai poate obtine adeverinta ca a urmat o anumita perioada dupa care a fost exmatriculata. Numai bine!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nicio instituție nu-i eliberează o adeverință dacă ea nu are treabă cu acea instituție, facultatea nu poate elibera o adeverință că ea este studentă când în fapt ea este exmatriculată.
De bani nu se pune vorba!
Să le spună la părinți adevărul că nu a fost în stare să continue studiile.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Poate sa dea si o spaga ca sa scape de exmatriculare si sa revina la studii, daca are bani normal.

| zacrazy a răspuns:

Facultatea nu ii va mai elibera nicio adeverinta avand in vedere ca nu mai este studenta acolo. Poate sa riste cu o "adeverinta" dar daca este verificata prietena ta va avea mari probleme. Ar putea sa vorbeasca cu sefii si sa le explice situatia, dar ma gandesc ca nu are rost; adeverinta i-a fost ceruta cu motiv.

Nu vreau sa fac pe lupul moralist, dar minciuna are, din pacate, picioare scurte.

| Kernyng a răspuns:

Clar trebuie sa platesti taxe (sau mita la director profesori ) Asa sigur iti va merge