| cok a întrebat:

am o problema cu calculatoru, si nu stiu care`i treaba...deci sa incep asa. cand rulez un joc ex gta 4, sau pur si simplu navighez pe internet, dintr-o data imi pornesc toate coolerele la viteza maxima, se stinge monitorul, si o tine asa pana i dau restart, si pe placa video mi se aprinde un led rosu. mentionez ca placa video nu are probleme, acum tot pe el tastez si merge ok, dar dupa o vreme o ia razna iar, si uneori aprind pc`u unitatea se aprinde ok dar pe monitor nu imi afiseaza nimic beculetu care trebuie sa fie verde cand este aprins, ramane tot pe rosu, ce probleme ar putea sa aiba, si ce pot sa-i fac!

4 răspunsuri:
| quartz1999 a răspuns:

Salut,reinstaleaza windowsul, aceeas kucru am patit si eu. FUnda?

| cok explică (pentru quartz1999):

Este formata de 1 saptamana maxim sad, uite in seara asta am avut iar problema cu pc`u. dar acum merge fara nici o problema, dar sunt sigur ca o sa se intample iar, si m-am chinuit 3 ore sa il refac, am scos mufe pe acolo, le-am bagat iar. dar nu cred ca e din cauza asta, acum merge intamplator! sad

| a1doru a răspuns (pentru cok):

Colere ordinatorului sunt de tip ''pasiv'', adica isi fac turatia in functie de temperatura la care ajunge procesorul.cand ''il forjezi'',adica atunci cand joci jocuri sau asculti muzica, procesorul se incinta peste masura, si de aceea colerul se invarte la turatie maxima.Motivul este ca ordinatorul tau este ''asfixiat'', adica plin de praf si de aceea racirea nu se mai face normal.singura conditie este curatarea ordinatorului, altfel nu vei rezolva nimic.din contra, risti sa-l prajesti.

| cok explică (pentru a1doru):

L-am curatat cu aspirator, intr-adevar era imbaxit de praf dala gros lipit acolo la procesor