| Alexandrudroc2001 a întrebat:

Salut am o problema cu calculatorul, i.am luat hardu la un prieten l.am dus acasa si i.am instalat windowsul, tot a mers i.a citit hardu, cand l.am dus la el, l.am bagat, mi-a aparut eroare ceva de genu " reboot sistem device", mi-a zis ca a umblat in bios si cand bifeaza la hard disk priority, nu.i apare nimic, ma puteti ajuta, sper sa intelegeti

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si nu te-ai gandit ca nu se potrivesc driverele? Poate daca te opreai la prima restartare mai mergea dar asa!

Răspuns utilizator avertizat
| tpuuser999 a răspuns:

Daca inteleg corect, ai instalat windowsul la tine si acum speri sa mearga la el. Ei bine, Windowsului nu prea ii place treaba asta, in primul rand pentru ca sunt sanse mari sa nu aveti aceeasi placa de baza.
Primul lucru care imi trece prin minte ar fi ca ai instalat din UEFI si el are Legacy/BIOS sau invers.
In caz ca tot nu-l detecteaza, spune-i sa puna hard diskul pe alt port de pe placa de baza, poate nu e blocat/indisponibil.

| doctorandus a răspuns (pentru tpuuser999):

Corect, Windowsul se instaleaza pe calculatorul pe care se foloseste. Nu iei hardul de la un calculator si il bagi la altul.