| anonym000000 a întrebat:

Salut am o problema cu pc-ul meu laughing, am 1 gb ram, si de o vreme imi consuma 1 gb si cv ram... si se tot blocheaza. din ce cauza imi apare la perfomance in task manager ca consuma mai mult decat ar trebui, si chiar daca tin doat browserul deschis consuma 1 gb si cv. daca dau restart isi revine, dar pe urma iar merge la fel.

9 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Ai bagat tot felul de programe ce nu folosesc la nimic, si acele programe mananca din 1GB ram si trece peste, de aceea face chestia asta. Sterge toate programele nefolositoare ce nu iti trebuie, si dai un restart, pe urma vezi rezultatul happy

| 0x11111051 a răspuns:

1) Windows Vista/7/8 - au aceasta problema.
2) Stergeti programele si jocurile inutile
3) Foloseste Opera
4) Cumparati RAM
5) Mai mult decit ar trebui iti poate arata din 2 motive:
a) Nu este aratat "Memoria RAM", dar cea "Virtuala"
b) Posibil sa fie o placa de 1 Gb + inca una
6) Dai otkat la Winda XP

| 0x11111051 a răspuns:

Adaos:
7) Virusii ruleaza
8) Antivirusul este "prea performant" (Nu uita ca unele iubesc sa manince mult RAM, plus la toate astea, in magazine scumpe [DDR3])
9) Avast Free - Consuma putin RAM, si este ideal pentru PC-urile cu slaba memorie
10) Defragmentarea cind ai facut-o ultima oara
11) Praful cind ultima oara l-ai sters?

| anonym000000 explică (pentru 0x11111051):

Avast am... defragmentare nu i-am facut deloc, acuma i-am dat o defragmentare cu piriform, praful nu l-am sters cam de 1 luna. 2..de nu mai bine...

| 0x11111051 a răspuns (pentru anonym000000):

... "il instalez destul de des si tot asa face figuri." Sistem de operare care?

... "praful nu l-am sters cam de 1 luna. 2..de nu mai bine..." - praful dupa regula se sterge la PC odata la o luna si jumate (pentru functionare performanta) si odata la 2 luni (pentru lucru la office)

..."acuma i-am dat o defragmentare cu piriform"... - asta o sa ajute cu cautarea failurilor pe discuri, cit si incarcarea/copierea/stergerea/etc

Windows XP (versia 2004) iti recomand fiindca anume el e cel mai rapid pe 256 mb, 512 mb, 1 gb, 2 gb, 4 gb, 8 gb, 16 gb ram.

Acuma verifica si celelalte punce ramasewinking

| anonym000000 explică (pentru 0x11111051):

Am win xp sp2, am bagat si sp3 si merge la fel consuma mult in jocuri mai ales. versiunea e din 2002

| 0x11111051 a răspuns (pentru anonym000000):

Atunci mai baga inca 1 Gb sau 2Gb

| prizeFTW a răspuns:

Pai,l-ai dus vreodata la service sa-i curete ventilatorul? Foloseste CCleaner.Ai o memorie foarte mica, si nu poti sa lasi registrii vechi sa-ti manance mb pentru ca se blocheaza si sta cu zecile de minute asa.Totusi,iti recomand sa strangi bani (poate dura ceva daca ai tai n-au prea multi bani). Recomand cu incredere acest calculator : http://www.emag.ro/......JKLNBBBM/. Cu un pret accesibil (1300 lei) si o capacitate buna.
Are 4GB RAM, memorie video 1024 mb, chipset nVIDIA, procesor Intel pentium G2020 frecventa 2900 MHz, citeste totul despre el.Eu il am 3 zile si spun ca merge perfect. Poti rula videoclipuri hd 1080 fara probleme, deschid multe programe fara sa se blocheze deloc.

| anonym000000 explică:

Antivirus am. avast, iar sistemu de operare l.am mai instalat saapt trecuta parca, il instalez destul de des si tot asa face figuri.