| zbang a întrebat:

Salut, am o problema cu un laptop Acer 3000, nu avea drivere de la placa video instalate si am incercat eu sa instalez aseara, am descarcat ceva ce parea a fi driverele de la placa video si dupa instalare a cerut restart am dat restart apoi a repornit a aratat logo'ul windows xp ca incarcat apoi decat sunetul se aude ca porneste si popurile de la notification el practic merge doar ca numai afiseaza nimic, repet, cand il pornesc imi afiseaza pe display tot si in bios daca intru merge totul bine afiseaza, dar dupa ce arata bara ca incarca windows xp si in mod normal ar trebuie sa arate "welcome de aici se mai aude decat sunetul dar pe monitor nimic. Va rog daca ma puteti ajuta.Multumesc

1 răspuns:
| MenInShadow a răspuns:

Trebuie sa reinstalezi windows-ul, altceva nu ai ce face.
Dupa ce-l reinstalezi, ca sa aflii ce programe iti trebuie pentru placa video, sau palca de sunet, sau pentru orice altceva, daca ai windows xp, te duci la:
Start>Run> scrii dxdiag>Display si la Name in stanga scrie numele placii video, apoi te duci pe google si scrii de ex ati radeo xpress 200 series driver, sau ce placa video ai tu.
Si la fel si la altceva, daca vrei sa aflii te duci la start>run si scrii dxdiag.
Daca ai windows 7, te duci pe youtube si scrii "How to activate run windows 7" si dupa ce-l activezi, vezi numele placii video, scrii "numele placii +driver+ windows7".