| OvisOvidiu a întrebat:

Salut
Am o problema cu un laptop, nu mai vrea sa porneasca.
Am avut recent windows 7 pe el si la starting windows se bloca..nu mai mergea nimic, acum am instalat 10 pe el si este la fel merge 30 40 minute ..si imi da ecran negru..il repornesc si dupa ce apare sigla windows se blocheaza.

Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Salut, caută un program pe net, se numește Crystal Disk Info.
E un progrămel extrem de util, gratuit, care îți spune exact statusul hard-disk-ului.
Dacă ai caution/atenție (are interfață și în limba română), salvează undeva tot ce ai pe el, că e dus.
Hardurile de laptop nu fac zgomot dacă au probleme.
Baftă!

7 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Fa ce iti spune @SkyWalker23.

| flixbuster a răspuns:

Daca iti apar probleme la HDD si nici macar nu poti sa scoti datele (daca ti se blocheaza frecvent Windows) iti recomand sa pornesti cu un Live Linux pe USB (acesta se incarca din USB in RAM asa ca nu are treaba cu HDD si nu se va bloca - cel mult iti va da niste erori la anumite fisiere cand le citesti de pe HDD la copiere).

| octav005 a răspuns:

Posibil sa fie HDD defect, s-au memoria ram sa aiba niste erori.

| Doruady28 a răspuns:

Poate nu suporta 7 si 10...

| OvisOvidiu explică (pentru Doruady28):

7 am avut multi ani...doar de cateva zile face asa

| Doruady28 a răspuns (pentru OvisOvidiu):

Hard-ul caraie, face galagie?

| OvisOvidiu explică (pentru Doruady28):

Nu