| Yohei a întrebat:

Salut! Am o problema la laptop! Imi arata ca procesorul e la 80-90 de grade, el nefiind cald, e rece si ventilatoarele fac acel zgomot ca si cand te-ai juca 5-6h. Am tinut laptopul aprox 1h aprins, nefacand nimic, sa vad daca isi revine, dar degeaba! Si asa face de vreo 3 zile. Stie cineva ce are?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Supraincalzirea poate avea mai multe motive:
1. Suprasolicitarea indelungata a procesorului cu un soft agresiv (jocuri puternice, prelucrare video /audio intensa, "virusi". upgrade indelungat a Windows-ului sau altui program).
Acest caz se poate identifica in Task Manager, graficul de incarcare CPU /GPU fiind spre 100%.

2. Racirea necorespunzatoare a procesorului. Cauzele pot fi: infundarea cailor de acces a aerului (filtrul de aer, material textil dedesubtul laptop-ului etc.), nefunctionarea (corecta) a ventilatorului, pasta termica aplicata incorect.
In acest caz laptop-ul trebuie consultat de o persoana cu experienta in repararea laptop-urilor.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la servis cu el sa il repare un specialust, nu umbla tu in el ca sigur il strici.

| Frank51 a răspuns:

Se curăță anual și se înlocuiește pasta termică.

| NLS a răspuns:

1) 80-90... iti arata in ce program?

2) Ai incercat mai multe?

Core-Temp, scoasa doar versiunea x64 de la "More Downloads", caci scos de la linkul Download vine la pachet cu o aplicatie inutila.

https://www.alcpu.com/CoreTemp/

HWinfo (preferabil Portable, daca tot exista)

https://www.hwinfo.com/download/

CPU HWmonitor

https://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

3) Poti asocia problema cu momentul curatarii? (adica a inceput sa faca asa exact dupa ce a fost schimbata pasta si curatat?)
(Sau facea exact la fel si inainte, si curatarea nu a rezolvat absolut nimic)

| Yohei explică (pentru NLS):

Am un Acer Nitro 5, si folosesc aplicatia lui, Nitro Sense, am curatat laptopul si degeaba, ma gandeam la un virus ceva habar n-am, si sa reinstalez widows-ul

| NLS a răspuns (pentru Yohei):

Verifica temperatura cu programele indicate de mine,
macar cu Core Temp.
Si suplimentar cu acesta:

GPU-Z (in tabul Sensors ai temperatura pentru CPU si pentru GPU)

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

Apoi verifica sistemul de virusi si alte forme de malware, cu Avast, si Malwarebytes.
Nu ar fi exclus sa ai vreun miner.
Procesorul si placa video ce incarcare au in idle?
Dar imediat dupa o ora de gaming sau alta operatie stresanta?
Spui ca se aude zgomot de ventilator,
am presupus ca s-a defectat vreun senzor si le tine la turatie maxima chiar si atunci cand NU e nevoie.
Insa daca obtii 90 grade la procesor pe bune, chiar exista ceva in sistem ce il forjeaza, si trebuie sa aifli ce.

SFAT: cel mai simplu e sa faci o reinstalare de Windows, prin metoda clasica
(nu cu ajutorul "Reset this PC" din meniul de Settings al Windows 10).

Si o ultima intrebare:
Folosesti cooler extern. macar cand te joci?

| Yohei explică (pentru NLS):

Voi incerca acum o reinstalare de windows, din bios, de pe un stick usb, cooler extern nu folosesc.

| k0k234234 a răspuns:

Desfa laptopul si curata-l de praf. Verifica pasta termica dintre procesor si radiator. Praful blocheaza ventilatia iar daca pasta este uscata trebuie inlocuita. In acest caz iti recomand un artic silver 4 - pasta termica.

| Yohei explică (pentru k0k234234):

Pasta e schimbata recent, la fel si curatarea!

| NLS a răspuns (pentru k0k234234):

Arctic Silver 4 nu exista (doar Arctic Silver 5, si nu merita riscul sa te incurci cu ea, o clipa de neatentie si poti ramane fara placa de baza).

Insa exista Arctic MX-2, MX-4 (si mai nou: MX-5),
si sunt extrem de bune, la un pret decent.
Nu au nevoie de timp de acomodare (precum ArcticSilver5 sau altele), si au vascozitate optima, se intind cu usurinta.

Arctic Silver si Arctic sunt 2 companii total diferite.