| nashu40 a întrebat:

Am o problema suparatoare cu pc-ul : nu intra in windows. Pe scurt,apare fereastra de pornire a windows-ului,incarca cateva secunde apoi apare black screen cu un mesaj pe care nu-l mai stiu cu exactitate,stiu doar ca ma anunta ca nu poate intra si sa schimb rezolutia monitorului.
Am intrat in safe mode,la rezolutie si nu am gasit-o pe cea ceruta de mesajul respectiv. Si inca o chestie ciudata,am incercat sa schimb rezolutia (tot in safe mode),am dat apply,dar nu se schimba,ramane la fel rezolutia.
Care sa fie cauza si,mai important decat toate, ce se poate face ca sa intre normal in windows?
Multumesc anticipat si multa bafta tuturor!

Răspuns Câştigător
| supermdmario a răspuns:

Inainte de a face o reinstalare de sistem(stim cu totii cat e de plictisitor), nu credeti ca ar fi mai bine, mai intai sa incerce un reset de sistem la o data anterioara in timp, binenteles, tot din safe mode.

3 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Cand se intampla asa ceva, cel mai bine este sa reinstalezi windows-ul.
Asta pentru ca este posibil sa ai un virus, care deja si-a facut mult prea mult de cap, si nu mai ai ce sa-i faci.
Cea mai buna metoda, de fapt singura, este sa reinstalezi windows-ul, sa formatezi tot inainte, si sa vezi daca merge.
Daca tot nu iti intra in windows, e posibil sa ai probleme cu placa video, sau cine stie ce alte probleme, asa ca mai bine te duci cu el la cineva care se pricepe.

| horia2012 a răspuns:

Daca nici in Safe mode nu poti rezolva, reinstaleaza sistemul.

| horia2012 a răspuns (pentru supermdmario):

Ba da dar depinde de sistem. In XP din cate stiu "restore point" este numai cu "comand prompt" ceea ce e mai complicat.

| supermdmario a răspuns (pentru horia2012):

Inainte de a face o reinstalare de sistem(stim cu totii cat e de plictisitor), nu credeti ca ar fi mai bine, mai intai sa incerce un reset de sistem la o data anterioara in timp, binenteles, tot din safe mode.